Tím se údajně dopustil neoprávněného zásahu do autorských práv, za což mu hrozí až čtyři roky vězení. Česká protipirátská unie odhadla způsobenou škodu na 122 milionů korun, obžalovaný mladík ji ale zpochybňuje.

Případ počítačového piráta vzbudil před několika měsíci rozruch po celé zemi. Jde totiž o první podobnou kauzu. Dosud policisté stíhali piráty, kteří měli filmy ve vlastnictví. Buď na CD nosičích, nebo na serverech. Jde tak o první kauzu, kdy policisté stíhají takzvaný embedding, tedy že provinilec jen nabízí odkazy na filmy z jiných serverů.

I když filmy nabízel zdarma, inkasoval částky za reklamu na webu a za přednostní přístup k filmům. „Ty stránky byly hojně navštěvovány, šlo o slušné peníze, odhadem několik desítek tisíc korun,“ podotkla ředitelka České protipirátské unie Marta Prchalová. Právě ona na celý případ upozornila policii. „Nic jsem nikam nenahrával, vše bylo kopírované z podobných stránek. Když jsem měl štěstí, tak mi zbylo i něco kolem dvoutisícovky za měsíc,“ bránil se sám obviněný mladík v rozhovoru pro Pirátské noviny.

S ostatními médii jinak nezletilý muž vůbec komunikovat nechce. „Pokud je mi známo, taková věc se u nás ještě nikdy nesoudila. Je nezvyklá rozsahem, výší vyčíslené škody i způsobem, jakým ke zpřístupňování děl docházelo,“ řekl mluvčí státního zastupitelství Petr Hořín.