Být vykraden dvakrát za půl měsíce? Pro Miloslava Žitného realita, se kterou se setkal v nedávné době. „Mě vykradli od začátku roku třikrát, vedlejší pekárnu dvakrát. Bohužel, zdá se mi, že se s tím nic nedělá,“ uvedl poškozený, který chce vznést na bezpečnost obyvatel dotaz na zastupitelstvu města i Policii ČR.

Miloslav Žitný má pronajatu prodejnu v objektu, kde se nachází i prodejna pečiva, jež byla také dvakrát vykradena a Dům s pečovatelskou službou.
Podle starosty Desné Marka Pietra se jednalo minimálně ve čtyřech případech o stejného pachatele. „Neřádí nám tady nějaký gang, ani to nemá souvislost s nelegální ubytovnou v průmyslovém objektu. Za vším vnímám opět mezeru v legislativě,“ vysvětlil starosta.

Podle jeho slov dotčený pachatel řádí i v obchodech po okolních městech a obcích, obchody navštěvuje po svém i jinde, například v Jablonci.
Jablonecká policie potvrdila, že 14. února sdělila obvinění devatenáctiletému muži z Železného Brodu. Na „kontě“ má mít dvě vloupání do obchodu Maso uzeniny v Desné, dvě do tamního pekařství a třikrát se dostal i do obchodu Ovoce zelenina v Jablonci. Celkem při těchto sedmi případech nabral převážně potraviny za téměř dvanáct tisíc korun, zatímco na zařízení, tedy výlohách a dveřích zanechal škodu ve výši sedmatřiceti tisíc korun.

Podle starosty Desné mohl být pachatel již eliminován v minulosti. „Policie pachatele zjistí a dopadne, ale státní zástupce ho pustí na svobodu, protože pachatel údajně jedná v rámci životní nouze,“ vysvětlil Pieter. Podle starosty pachatel naplňoval podmínky pro vzetí do vazby, neboť se dopouštěl stále stejných trestných činů.

Poslední případ vloupání do prodejny Maso uzeniny v Desné, které se stalo v noci z 18. na 19. března, policisté dále šetří. „Samozřejmě, že bychom chtěli situaci zlepšit, proto okolí naše městská policie monitoruje více,“ uvedl Pieter, který se domnívá, že situace pachatele by se dala řešit například přihláškou do Domu na půli cesty.

Pachatel se vloupal do prodejny, kde sebral chleba, pár koláčů, jinde salám nebo klobásy. Daleko větší škoda vznikla při vstupu do prodejen. „Moc toho neukradl, nějaký salám, větší škodu jsem měl na dveřích, i pět tisíc korun,“ přiblížil Žitný.

Pachatel byl za podobné trestné činy v uplynulých třech letech trestán, a to Okresními soudy v Jablonci a Nymburku.