Podařilo se jim objasnit sérii případů krádeží čtyřčlenné skupiny zlodějů. Právě na Semilsku začala její převážně majetková trestná činnost. Skupina se jí dopouštěla od února do září. „Obecním úřadům, firmám i soukromníkům způsobili pachatelé celkovou škodu za bezmála půl milionu korun. Krást chodili vždy nejméně ve dvou," upozornil mluvčí semilské policie Petr Kmínek. Série krádeží začala 25. února v obci Martinice v Krkonoších. Tam se povedení zlodějíčkové vloupali do místní prodejny a ukradli věci za 16 000 korun. Na bezmála 11 000 korun byla vyčíslena škoda, kterou způsobili, když poničili zařízení a vybavení prodejny.

Petr Kmínek uvedl řadu příkladů, které mají pachatelé od té doby na svědomí. Například v červnu doslova vybílili jednu z trafik v Jilemnici, kde způsobili škodu za více než 76 000 korun. Ve dvojici se o několik dní později vloupali pod rouškou tmy do Obecního úřadu v obci Mříčná a odcizili téměř 200 kilový trezor. Ten pak v nedalekém lese za použití krumpáče otevřeli, vykradli a jeho obsah zapálili. Škoda byla vyčíslena na téměř 93 000 korun. Jejich řádění bez skrupulí během léta až do září pokračovalo. Z bytu v Jilemnici ukradli LCD televizor. Navíc jeden z pachatelů zbil muže, který v tu bydlel. V dalších obcích Semilska kradli dále a, jak Deník již informoval, mnohé činy mají na svědomí i na Jičínsku.

„Kriminalisté na případech intenzivně pracovali několik měsíců a po celou dobu postupně zajišťovali stopy a shromažďovali důkazy. Na jejich základě dne 7. října všechny čtyři pachatele zadrželi a ve věci zahájili trestní stíhání," informoval mluvčí Petr Kmínek. „Nejstarší z pachatelů, 57 letý invalidní důchodce, byl obviněn z přečinu podílnictví, za což mu hrozí až 4 roky ve vězení. Nejmladší, 28letý pachatel, byl obviněn z přečinů krádež spáchanou vloupáním ve spolupachatelství, poškození cizí věci, ublížení na zdraví a porušování domovní svobody, za což mu hrozí až 5 let za mřížemi. Stejně vysoký trest hrozí i dalším dvěma mužům, kteří byli obviněni z přečinu krádež spáchanou vloupáním ve spolupachatelství a poškození cizí věci. Dva z uvedených pachatelů jsou v současné době stíhání vazebně a další dva jsou stíháni na svobodě," uzavřel Petr Kmínek.