Skupina nespokojených Jablonečanů v čele s Jiřím Pešatem, který je otcem jednoho z napadených chlapců, nyní rozesílá maily poslancům z Jablonecka. „Nejprve jsme oslovili Petra Beitla, poslance za ODS a bývalého primátora města,“ popsal Pešat.

Požadují schůzku nad možnými změnami legislativy. „V Jablonci je velké množství ubytoven. Chceme se pokusit o to, aby byla zpřísněna opatření například v rozsahu požární ochrany. Dobré by bylo i udělení větší pravomoci příslušných orgánů při kontrole dodržování všech stávajících norem pro ubytovny a bytové domy,“ doplnil.

Skupina nespokojených obyvatel se nyní bude radit s odborníky. Jeden jablonecký podnikatel jim podle jejich tvrzení nabídl služby svého právníka.

Skupinka agresorů napadá lidi v Jablonci

Zdroj: sociální sítě

Policie v posledních několika týdnech zvýšila dohled v problémových částech města. „Zaměřujeme výkon služby policistů do ulic města, a to jak v běžné službě, tak i v rámci různých bezpečnostních opatření. Nad pořádkem dohlíží policisté z obvodního oddělení v Jablonci, ale i z krajských pořádkových útvarů,“ popsala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Jablonecká policie jen v květnu přijala pět oznámení o útocích skupinky mladistvých. Prvním z nich bylo to, které podal Jiří Pešat se svým napadeným synem. Policie dvě oznámení řeší jako trestný čin, dvě jako přestupek. „O všech případech jsme informováni. Rodiče jednoho z napadených, v jehož případě byl skutek překvalifikován z trestného činu na přestupek, se s tím nechtějí smířit a zvažují další kroky,“ řekl Pešat.

Peer pracovníci v ulicích Jablonce

Situaci se skupinkami mladistvých, které napadly v posledních týdnech a měsících několik lidí, převážně svých vrstevníků, řeší intenzivně i jablonecký magistrát. V nejbližší době by měli v pozdních odpoledních hodinách vyrážet do ulic dva takzvaní peer pracovníci. Obecně řečeno jde o specialisty se zkušeností s duševním onemocněním, kterou využívají ve prospěch druhých.

„Cílem je navázat kontakt s neorganizovanými skupinami dětí a mládeže, kteří tráví většinu volného času na ulici, vyvolávají konflikty, mají problémy se zákonem nebo narušují veřejný pořádek. Úkolem peer pracovníků v terénu bude zjišťovat, proč se tak chovají, navrhovat i organizovat jiné možnosti, jak volný čas trávit,“ popsala náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Ilustrační foto
Kopance do hlavy, zmlácené děti. Lidé sdílí řádění grázlů, Jablonec jde do akce

Projekt, jehož nositelem je Diakonie ČCE – středisko Jablonec nad Nisou, podpoří magistrát dotací ve výši 380 tisíc korun. Dva peer pracovníci budou pracovat na půl úvazku, v podvečerních hodinách na veřejných prostranstvích města. „Ale vyjdou i dopoledne, aby se mladistvých zeptali, proč nejsou ve škole, co by se jim líbilo dělat ve volném čase,“ doplnila Hamplová.

Patnáctiletý syn Jiřího Pešána se stal obětí napadení skupinkou výrostků v dubnu, když se vracel z fotbalového tréninku ve sportovním areálu Břízky. Na stezce vedoucí hájkem jej zbili tři mladiství, když po něm nejprve požadovali vydání batohu. Poté, co zjistili, že v něm není nic jiného než kopačky a triko, agresoři zaútočili.

Jak Jiří Pešat posléze zjistil, skupinka mladistvých agresorů napadla již několik obyvatel, zejména dětí. „Dokonce si natáčeli videa, jak lidi bijí. Když jsem se dostal k videu s napadením syna, dostal jsem doslova šok,“ řekl otec napadeného chlapce.

Agresoři v Jablonci

Zdroj: sociální sítě

Po podání trestního oznámení na začátku května založil facebookovou veřejnou stránku Jablonec – město bez násilí. V ní se dosud sdružily skoro 3 tisíce obyvatel Jablonce. Masovost skupiny vyústila v jednání zástupců iniciativy s příslušnými orgány. Po medializaci případu podali trestní oznámení další poškození.

Iniciativa i policisté vyzvali obyvatele města, aby na policii nahlásili jakékoli násilí páchané v ulicích města. „Policisté nemohou být všude, za roh nevidí. Z videí, která si natáčeli agresoři, je patrné, že v několika případech bylo u incidentu spousta svědků a nikdo ani nezvedl telefon. Chápu, že se lidé nechtějí pustit do křížku s nějakou bandou, ale zavolat mohou,“ poznamenala další účastnice jednání Eva Franzová.