Příchod Nového roku bývá spojen s veselím, boucháním petard a alkoholem. Tato kombinace sebou ale přináší mnohdy i zranění a trestné činy.
„Po půlnoci začali lidé venku házet petardy. Přítel proto chtěl přeparkovat svůj vůz,“ začala vyprávět Eva Fohlová, obyvatelka domu v Dlouhé ulici. Podle jejích slov přítele Jana Beneše napadli po slovní přestřelce místní Romové.

„Přítel chtěl jít k vozu, ale to nešlo, proto žádal Romy, aby na chvíli přestali házet petardy. Ti mu začali sprostě nadávat,“ popsala Fohlová. Podle slov Jana Beneše, jinak lékaře IKEM, slovně útočily ženy. „Ony začaly, pak se přidali další. Pak najednou vyběhl odněkud muž, se kterým jsem se vůbec nebavil a udeřil mne do hlavy. Pak zase hned odběhl,“ vysvětlil Beneš.

S modřinou a tržnou ránou se nechal ošetřit na pohotovosti. Poté oba mladí lidé zamířili na služebnu Policie ČR. „Přišlo mi, že s tím snad nechtějí mít nic společného. Připadal jsem si, že za incident snad mohu já. Navíc se mi zdálo, že policisté chtějí situaci řešit jako přestupek. Druhý den však další policisté byli již vstřícnější,“ popsal Beneš, který incident alespoň jen nahlásil, prozatím nepodal trestní oznámení.

Po prvním výslechu se Janu Benešovi udělalo nevolno. „Nakonec jsem strávil dvacet dní v pracovní neschopnosti kvůli otřesu mozku,“ upozornil napadený.
Incident přitom není jediným případem, jež komplikuje vztah starousedlíků s romskou komunitou. „Naše rodina tady bydlí od začátku minulého století, dům postavila moje prababička. Romové nám již několikrát kradli části majetku, čmárají nám na omítku, rozbíjí na co přijdou. Bohužel, jako národ jsme se jich začali bát, ale to já osobně odmítám. Nebojím se jich,“ vysvětlila Fohlová.

Podle jejích slov se ulice již dlouhodobě řadí mezi rizikové lokality, ale vedení města stav neřeší. „Vždyť policisté i strážníci jen projíždějí,“ vysvětlila Fohlová.
Oba mladé lidi nyní zajímají další věci. „Kdo uhradí léčbu? Kdo uhradí rozbité brýle, ušlou mzdu,“ ptají se oba.
Jablonecká policie případ prošetřuje. „Již jsme sdělili obvinění šestatřicetileté ženě z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Případ dále prošetřujeme,“ uvedla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.

„Pokud je případ pravdivý, měla by se situací zabývat komise prevence kriminality,“ sdělil místostarosta Jablonce Otakar Kypta.
Vedení města údajně nemá informace, že by ulice Dlouhá patřila mezi riziková místa. „Ta konzultujeme mimo jiné s vedením městské policie. Dlouhá ulice prozatím není na seznamu rizikových lokalit,“ konstatoval Petr Tulpa, starosta Jablonce.