Za silným závěsem ve volném prostoru si vybudoval své provizorní bydlení cizinec, který na území České republiky pobýval nelegálně.

Podle Miroslava Vlacha, tiskového mluvčího Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Ústí nad Labem se nenaskýtá takový pohled policistům pouze výjimečně.

„Blíží se totiž pomalu zima a řada cizinců řeší problémy s ubytováním. Ne každý má na hotel nebo teplou ubytovnu. Najdou se i tací, kteří sází na vlastní šikovnost a toleranci nevšímavých nájemníků panelových domů,“ vysvětlil tiskový mluvčí s tím, že s obdobnými případy mají již policisté zkušenosti a cíleně pořádají akce zaměřené na sklepy.

V tomto případě se navíc jednalo o cizince, který neměl povolení k pobytu v Čechách. „Na vyzvání policisty předkládá odpočívající muž osobní doklady. Jedná se o státního příslušníka Ukrajiny, který od roku 2007 střídavě pokouší štěstí na našem území. V pase nemá schengenské vízum, ale pouze národní vízum Maďarska,“ upřesnil Miroslav Vlach.

Jak dále popisuje, po krátké diskusi kolem maskovaného úkrytu cizinec následoval policisty na služebnu, kde se podrobil kontrolním otiskům prstů. Svůj smutný příběh vyprávěl za přítomnosti tlumočníka a uznal, že na našem území je nelegálně. „Ve sklepě žije už několik měsíců a byl rád, že má kde spát. Po řádném vysvětlení následujících právních kroků policistou o azyl nepožádal,“ pokračuje Vlach.

Verdikt nad Ukrajincem je jasný – rozhodnutí o zákazu pobytu na území České republiky na tři roky. Cizince po administrativních úkonech eskortovali cizinečtí policisté do Záchytného zařízení pro cizince v Bělé – Jezové, kde vyčká na vyhoštění. „Podívejte se raději do sklepa, zda tam nemáte podobného cestovatele, nečekané setkání v šeru odložených věcí by vás mohlo vyděsit,“ varuje všechny Miroslav Vlach.