Pořádný záhon sedmi set rostlin konopí se chystali za dva týdny sklízet zadržení Vietnamci v Kokoníně. Dalších tisíc kusů už měli předpěstováno. Kriminalisté odhadují zisk až na půl milionů korun každých deset týdnů.

„Teprve expertíza ukáže, jak vysoký podíl THC v rostlinách je. Podle toho se dá stanovit cena na drogovém trhu,“ upozornil vrchní komisař Jiří Hokeš. Policisty při čtvrteční razii nepřekvapil jen objem nalezené marihuany, ale především použitá technologie ve speciálně upravené hale.

Tu si Vietnamci pronajali za účelem podnikání s oděvy a obuví. V létě loňského roku však v bývalé hale autodopravy nechali postavit vnitřní zděný objekt a byt pro obsluhu.

„Cenu moderní technologie pro pěstování rostlin v hydroponii, s umělým osvětlením, klimatizací s filtry i zavlažováním odhadujeme na milion korun,“ poznamenal Hokeš.

Díky jejich vynalézavosti jim k trestnému činu výroby omamných látek přibude zřejmě i krádež. Odběr elektrické energie měla plantáž zajištěnou černým kabelem zakopaným v zemi přímo z trafostanice.

„Pěstírna takové velikosti spotřebuje zhruba za pět tisíc korun denně,“ doplnil vrchní komisař Miroslav Frydrych. ČEZ tak nezaznamenaly zvýšený odběr energie v místě, ale střecha haly bez sněhu se stala podezřelou.

Policisté nevylučují napojení obviněných Vietnamců ve věku 24 a 49 let, kteří měli legálně povolený pobyt na území České republiky, na organizovanou skupinu. To se dosud neprokázalo.

„Je to předmětem vyšetřování,“ potvrdil Hokeš. Zatím jim za provozování rozsáhlé drogové pěstírny hrozí dva až deset let vězení.
Podle odhadů policistů „jela“ pěstírna od října či listopadu loňského roku. „Domníváme se proto, že nejde o první várku,“ konstatoval vrchní komisař Hokeš.

Objekt v Kokoníně policisté sledovali od úterý a čekali na okamžik, kdy v něm budou přítomni také aktéři. „Česky rozuměli, ale nekomunikovali,“ uvedl komisař Petr Murka. Na místo musel přijet překladatel.

Kuřáci marihuany se radovat nebudou, ještě před sklizní rostliny muži zákona ostříhali.

„Po usušení budou pod dohledem zlikvidovány spálením,“ potvrdil přímo v pěstírně policista. Nedostanou se k nim tedy ani ti, kteří konopí používají na odvary a do mastí při léčbě dermatologických problémů.

Zvýšený pohyb cizinců z Asie zaznamenali Kokonínští už před časem. „V jednom z domů, kam chodí a zřejmě i bydlí, jsou stále zatažené rolety,“ uvedla místní žena. Souviset s případem to nemusí.

Stejně tak kriminalisté nepředpokládají napojení na jiné dva Vietnamce, které před dvěma lety zadrželi v Jablonci s igelitovými taškami plnými marihuany.

V České republice nejde od začátku roku o první případ odhalené pěstírny konopí. V únoru našli policisté na našem území už čtyři taková zařízení.