Dva bývalí zaměstnanci ozbrojených složek stanuli ve čtvrtek coby obžalovaní před Richardem Skýbou, soudcem Okresního soudu v Liberci. Obžaloba viní bývalého policistu Jiřího Suchánka ze zneužití pravomoci veřejného činitele a bývalého zaměstnance vězeňské služby Petra Michalů z napomáhání v Suchánkově trestní činnosti.

Jiří Suchánek v době údajného spáchání trestného činu, který se měl stát v letech 2007 a 2008, sloužil jako nadporučík na Inspektorátu drog, zbraní a střeliva libereckého okresního ředitelství.

„Obžalovaný Jiří Suchánek coby veřejný činitel v úmyslu opatřit jinému prospěch vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu,“ uvádí v obžalobě Adam Bašný, státní zástupce.

Petr Michalů mu pak měl v jeho trestné činnosti vědomě pomáhat. Oba obžalovaní byli přítomni zkouškám, které skládali žadatelé o zbrojní průkaz.

Policejní dohled a zkušební komisař

Jiří Suchánek jako policejní dohled, Petr Michalů na postu zkušebního komisaře. Z těchto pozic podle obžaloby účastníkům zkoušek pomáhali s vyplňováním zkušebních testů a u jedněch zkoušek dokonce ani nepožadovali praktickou část, tedy střelbu na střelnici.

„Byl jsem jedním ze žadatelů o zbrojní průkaz. Střelbu jsem absolvoval, ale zřejmě mi opravili testy, jak jsem se později dozvěděl. Dopředu jsem o tom neměl ani zdání,“ svěřil se Deníku jeden z účastníků zkoušek, kde měli oba obžalovaní pomáhat. Nepřál si uvést své jméno, redakce jej však zná.

Jiří Suchánek pak měl údajně navíc nahlížet do přísně střežené policejní databáze, čímž podle obžaloby neoprávněně zjišťoval osobní údaje. Kromě toho se pak trestného činu porušování pravomocí veřejného činitele měl dopustit tím, že předával jednomu z obchodníků se zbraněmi osobní údaje o pozůstalých, kteří v dědictví po zemřelých získali zbraně.

Oba obžalovaní svou vinu před soudem přiznali. Svého činu litují.

„Svého hloupého a neuváženého činu lituji. Jde však o mé etické a morální selhání, nikoliv o kriminální čin. Jsem už dostatečně potrestán, že jsem přišel o práci a dlouho nemohl žádnou sehnat. Nikoho jsem nepoškodil, nikomu jsem neublížil a neměl jsem z toho žádný prospěch,“ uvedl před soudem se slzami v očích a třesoucím se hlasem Petr Michalů. Podle jeho názoru se největšího pochybení dopustil tím, že odpustil žadatelům střelby na střelnici.

Ani Jiří Suchánek nepopírá, že provedl to, z čeho jej obžaloba viní. I on však uvádí, že to neudělal ze zištných důvodů. „Chtěl jsem jen pomoct známému, který mě prosil, abych na žadatele u zkoušek dohlédl. Dnes už vím, že pro dobrotu na žebrotu a lituji všeho,“ vypovídal Jiří Suchánek.

Podle něj mu celá kauza zničila život. Jak doplnil, střelbu zkoušeným odpustil, protože věděl, že spoustu let zacházejí se zbraní. Navíc, jak upřesnil, on prováděl nad prováděním testů pouze dohled. Podle Jiřího Suchánka úřední doklad z protokolu o zkouškách udělal až zkušební komisař. Tedy spoluobžalovaný.

„Do policejní databáze jsem se jen podíval na dvě známé, které jsem dlouho neviděl,“ uvádí k dalšímu bodu obžaloby.

Co se týče předávání osobních údajů obchodníku se zbraněmi, to prý bylo na vlastní žádost pozůstalých, kteří si nevěděli rady, co se zděděnými zbraněmi.

„Sami mě žádali, abych kontakt na ně předal onomu obchodníkovi. Navíc ten obchodník byl preferován lidmi z oddělení již v době, kdy jsem na inspektorát nastoupil,“ uvádí na svou obhajobu Jiří Suchánek. Hlavní líčení v pátek u Okresního soudu v Liberci pokračuje.