Pokud chce kdokoli vjet ve voze do pěší zóny v Jablonci, musí mít platné povolení městského úřadu. Jablonečtí strážníci měli podezření, že s některými povolenkami není vše v pořádku. A to se potvrdilo.

„Když hlídka prováděla kontrolu vozidel v pěší zóně, objevila dvě parkující neoprávněně na vyhrazených místech. V nich byla sice povolení k vjezdu do pěší zóny, nikoli však k parkování,“ uvedla Jana Fričová, tisková mluvčí jablonecké radnice.

Strážníci přiložili vozidlům takzvané „botičky,“ i proto, aby se řidiči nemohli vyhnout setkání.

Když oba předložili povolenky, strážníkům neušlo, že oba doklady mají stejná evidenční čísla. „Po podrobném prozkoumání strážníci zjistili, že drží v ruce falsa povolení, která na první pohled byla k nerozeznání od originálu. Vzhledem ke zjištěným skutečnostem byli oba řidiči vyzváni, aby svá povolení na místě odevzdali,“ vysvětlil ředitel MP Jablonec Jiří Rulc.

Zabavené doklady, jak pravý, tak kopie, putovaly na Dopravní a silniční úřad radnice, který povolenky vydává.

Sankce nehrozí
„Za kopírování povolenky, bohužel, nelze udělit podle právního rámce žádnou sankci, protože nesplňuje parametry cenné listiny. Je to pro nás ale důvodem pro odmítnutí vydání povolenky tomuto žadateli v budoucnu,“ vysvětlila Radka Šilhánová z úřadu. Podle jejích slov se sankce nevztahují ani na kopírování parkovacích karet, které si přitom musí zájemce koupit.

„Bohužel, takhle je právní řád nastaven. Novou povolenku ale nevydáme ani řidiči, který měl v tomto případě originál,“ dodal Jan Vojíř, vedoucí dopravního a silničního úřadu.

Pro drtivou většinu majitelů parkovacích karet a povolenek k vjezdu je však další nevydání dostatečným varováním. „Po zjištění skutečnosti se strážníci na kopie povolenek více zaměří,“ uzavřel Jiří Rulc.

Správní odbor jablonecké radnice problémy s výše uvedenými povolenkami příliš neregistruje. „Ale řešili jsme člověka, který karty využíval nad rámec povolení,“ upřesnil Petr Karlovský, ředitel správního odboru.