Luboši Nigrinovi o pět a Romanu Bryknerovi o tři roky snížil trest pražský odvolací soud. Za brutální ubodání taxikáře na okraji Jablonce n. N.Krajský soud v Liberci odsoudil již v březnu prvně jmenovaného na 25 let, druhého 21 lety nepodmíněně a to mimo jiné kvůli mimořádné brutalitě vraždy.

Podle odvolacího soudu ale Krajský soud v Liberci pochybil, když mužům uložil výjimečné tresty. Předseda senátu Martin Zelenka vysvětlil, že závažnost činu nebyla velmi vysoká, a proto nebylo možné trest nad dvacetiletou hranici uložit.

„Je sice pravdou, že trestný čin byl spáchán zákeřně, nicméně to bylo dáno okolnostmi," uvedl Zelenka.

Podle něho šestadvacetiletý Nigrin a o rok starší Brykner spáchali útok velmi „intenzivně" a s jasným majetkovým motivem, nicméně tyto dva znaky již obsahovala sama skutková podstata trestného činu, za kterou byli potrestáni. Nigrinovi odvolací soud vyměřil nejvyšší možný, tedy dvacetiletý trest, protože byl iniciátorem. Navíc čin spáchal v době podmíněného odsouzení.

„Je to šok, to jsme nečekali," přiblížila pocity Alena Šťastná, majitelka taxislužby Central, kde zavražděný muž pracoval.

K činu, který se stal loni v únoru, se odsouzení muži doznali. Oba byli tehdy bez práce, bydleli ve stejném bytě v Jablonci a přes den hráli počítačové hry. Přepadení vymyslel Nigrin, který čelil exekuci za nezaplacenou elektřinu ve výši 180.000 korun. Zaplatit měl i 829.000 za účast na podvodu, v němž figuroval jako takzvaný bílý kůň.

Oběť si vybrali náhodou, hledali staršího taxikáře s lepším vozem. Očekávali, že by mohl mít více peněz a že ho přemohou.

Zabít taxikáře údajně Nigrina napadlo až v autě. Dostal prý strach, že by je muž mohl identifikovat. Nigrin sedící vzadu podle obžaloby vytáhl nůž a muže opakovaně rychle bodal, Brykner muže bodl nejméně dvakrát. Podle soudního znalce neměl taxikář šanci přežít, nepomohla by mu ani okamžitá lékařská pomoc.

Muži svou oběť ubodali 28 ranami, jako lup si odnesli jen čtyři tisíce korun.

„Uložení výjimečného trestu je věcí úvahy odvolacího soudu. Z hlediska obžaloby je podstatné, že zůstala beze změn právní kvalifikace. I odvolací soud akceptoval, že čin byl spáchán po předchozí úvaze a že se jednalo o trýznivý způsob provedení činu," sdělil novinářům po jednání státní zástupce Jaroslav Dolejší.

Bryknerův advokát Pavel Maršálek zmírnění trestu přivítal, nicméně podle něho měl soud tresty odlišit. „Myslím si, že ze strany mého klienta nebyl naplněn znak trýznivosti," podotkl právník.