Dva mladíci a jeden starší muž postávali na parkovišti benzinové čerpací stanice u Prahy vedle červené dodávky. Jen tak pokuřovali. Před nimi zaparkoval muž s bílou dodávkou, otevřel motorový prostor a začal dolévat do chladiče vodu. Náhle přijelo několik aut, vyskákali zakuklenci a skočili po trojici.

Dva se snažili utéci, ale sprint skončil zadržením utíkající dvojice na trávě mezi stromy. Muž poblíž přestal dolévat do chladiče vodu. Měl před sebou zážitek snů: Zásah policejního komanda v přímém přenosu.

Zásahová jednotka policie Ústeckého kraje s ústeckými kriminalisty dala pouta na ruce dvěma mladíkům (19 a 20 let) a jednomu staršímu muži (44 let) z Rumburska.

Tím skončilo sedmiměsíční sledování skupiny zlodějů aut. Ústecká kriminálka mohla slavit.

V červeném autě na parkovišti měla trojice zlodějů v Německu ukradenou motorku Ducati v ceně bezmála půl milionu korun.

Zadržený čtyřiačtyřicetiletý šéf organizované skupiny je v současné době již v podmínce také za krádeže aut. Proto ho bude čekat u soudu vyšší trest.

Trpělivost přináší růže i pouta

Vše začalo na přelomu října a listopadu 2011. Tehdy zloději netušili, že vzbudili podezření ústeckých kriminalistů.

„Vyšetřování začalo v Ústí. Sledovali jsme je a čekali na vhodný okamžik. Byli extrémně opatrní. Náhle v noci vyjeli a jejich stopy jsme nacházeli v našem kraji, na Liberecku, ve Středních Čechách, ale třeba i v Jičíně.

Nakonec se dali do krádeží v Německu. Tam ukradli motorku Ducati, se kterou je policisté u čerpací stanice zadrželi," vzpomíná vyšetřovatel na průběh sledování zlodějů.

Ústečtí policisté kvalifikovali trojici jako organizovanou skupinu. Vyšetřování ještě není u konce. Zatím mohli vyšetřovatelé mužům prokázat krádeže 11 vozidel.

„Trpělivost je nutností. Musíte čekat třeba i měsíce na okamžik, kdy víte, že je chytíte při činu. V tomto případě s sebou vezli ukradenou motorku. Měli jsme důkaz, který jsme potřebovali. Jako prémii jsme našli ještě 10 gramů pervitinu. Z toho lze tušit, že si přivydělávali i obchodem s drogami," dodává jeden z kriminalistů ze skupiny vyšetřování krádeží motorových vozidel.

Stará láska, zdá se, nerezaví

Čeští zloději automobilů milují škodovky a vozítka typové řady VW. Jezdí jich ve středu Evropy, a zvláště v Čechách a na Moravě, více než dost. Pokud se nedají prodat jako celý kus, o laciné náhradní díly bude zájem vždycky.

Proto se nelze divit, že trojice kradla především škodovky a vozy řady VW. Motorka Ducati byla příležitostná akce při obhlídce terénu.

Láska zlodějů k těmto dvěma typům aut je dána také tím, že mají ke krádeži vozidel potřebné nářadí.

Policii se podařilo zajistit z 11 vozidel - 6 aut a jednu motorku v celkové ceně kolem 1,2 milionu korun. Celková škoda na 11 vozidlech podle předběžných policejních odhadů dosáhne asi 2,2 milionu korun.

Zloději milují klidné prostředí

Mnohé profese potřebují ke své práci klid. To platí také pro zloděje aut. Nelze se proto divit, že se ve větší míře objevily skupiny zlodějů aut v oblasti Šluknovského výběžku.

Je to bohem i lidmi pozapomenutý kraj, kde je práce ještě méně než jinde. Jde o členitý výběžek plný silniček, značně nepřehledný, s mnoha samotami, malými vesničkami a městečky. Tam se zloděj ztratí lépe než jinde. A ze Šluknovského výběžku je pár kilometrů do Německa.

Trojice zadržených zlodějů je kvalifikována kriminalisty jako organizovaná skupina, takže podle názoru policistů mohou být soudně odměněni, pokud bude prokázána jejich vina, až osmiletým vězením.

Čtyřiačtyřicetiletý zloděj jako zlodějský manažér skupiny dbal na ostražitost.

Jeho dva zlodějští učni bydleli s ním v bytě. Náhle je v noci vzbudil a jeli na lov. Pokud používali mobilní telefony, tak jenom oni tři mezi sebou, s jinými lidmi této planety se telefonicky nebavili.

Maximálně dbali o svou neviditelnost. Jenže proti sobě měli asi dvacítku lidí ze specializovaných policejních útvarů, z toho čtyři kriminalisté byli z ústeckého okresního policejního ředitelství.

Krást v Německu je radost

Kromě toho, že trojice zlodějů zbavovala majitele aut v Čechách, začala se zajímat o kořist z Německa. Připojili se tím k zástupu českých zlodějů, kteří mají z německých aut velkou radost. Ale oni ukradli jednu motorku a skončili…

A větší radost mají zloději německých majitelů aut. Úroveň zabezpečení automobilů v Německu je menší než v České republice. Češi se (oprávněně) bojí, že kradou všichni a všude, a proto se snaží stále lépe zabezpečovat vozidla.

Proto také výrazně klesl počet odcizených automobilů nejen na severu Čech, ale v celé republice. Naopak Němci a Rakušané mají o starost postaráno ve stále větší míře.

Schengenský prostor zlodějů

Zloději milují schengenský bezpečnostní systém. Zrušení vnitřních hranic v Evropě zlým lidem výrazně usnadnilo jejich zlodějskou tvůrčí činnost.

Na začátku devadesátých let zloději ještě museli dobrodružně jezdit přes zelenou hranici, tedy museli najít místa v lesích průjezdná pro auta, aby vozy v noci potichu převezli z Německa do Čech a zajeli do nejbližší přichystané garáže. Zvláště oblíbená byla tato noční činnost ve Šluknovském výběžku.

Dnes s ukradeným autem projede zloděj přes hranice bez potíží. Protože náhoda je krutá a nevyzpytatelná, pár aut uvízlo v síti kontrol celních hlídek, které zastavují namátkově automobily a kontrolují mravopočestnost řidičů a vezeného nákladu.

Proto celníci kromě drog, kontrabandu cigaretového a lihového charakteru, občas narazí i na ukradené vozidlo. Pokud jde o případ organizované trojice zlodějů aut, ještě není uzavřen.

Vyšetřování pokračuje. Kromě toho v okamžiku jejich zatčení mají policisté na Ústecku rozpracované další případy. Jenže je to běh na velmi dlouhou trať. V ústeckém okresu se podaří kriminalistům ročně odhalit jednu až dvě organizované skupiny zlodějů automobilové techniky.