K dopadení došlo hlavně za pomoci polských kolegů, kteří libereckým celníkům pomohli s lokalizací podezřelých mužů.

Z českých léků se vařit nedá

Důvodem, proč musí lidé, kteří pervitin vaří, prášky pašovat do Čech, je jednoduchý. U nás je totiž volný prodej léků, které se dají k ilegální činnosti zneužít, od loňského roku omezený. V lékárně tak musí kupující předložit občanský průkaz a lékárníci mu mohou vydat pouze malé množství těchto tabletek. Díky tomu však přibývá případů pašování surovin na přípravu pervitinu, který je v současné době jednou z nejužívanějších drog na Liberecku.

„Oba případy vzešly z poznatků polských kolegů, ti totiž o převozu většího množství léků informovali liberecké policisty,“ informovala tisková mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová.

Policisté si pak v Mníšku na Liberecku počíhali na vůz s podezřelým mužem, na kterého je polští celníci upozornili. Když vůz zastavili a ochránci zákona provedli prohlídku, v kufru skutečně našli 270 krabiček léku Sudafen.

Policisty ale také upoutalo podezřelé chování čtyřiatřicetiletého řidiče. Na jejich pokyn se tedy muž musel podrobit orientační zkoušce, která skutečně ukázala, že je pod vlivem drog. Pozdější lékařské vyšetření prokázalo, že v krevním oběhu řidiče kolují stopové prvky metanfetaminu a marihuany. Za ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí rok vězení.

Dalšího pašeráka zadrželi policisté v Jítravě na Liberecku. „V zavazadlovém prostoru jeho vozu našli 50 balení stejného léku jako v Mníšku,“ řekla tisková mluvčí Eva Jaklová. Třiačtyřicetiletému řidiči navíc soud na dva roky zakázal řízení a v jeho případě také testy ukázaly, že je pod vlivem drog. K trestnému činu ohrožení pod vlivem návykové látky muž přidal ještě maření výkonu úředního rozhodnutí, a tak mu hrozí až tři roky vězení. „Výše trestu bude v obou případech záviset i na výsledku expertizy, která zjistí, kolik drog lze ze zadržených léků vyrobit,“ dodala Eva Jaklová.

Policisté dopadli drogové dealery

Vaření pervitinu není bohužel ojedinělým trestným činem v libereckém podsvětí. Například začátkem prosince minulého roku se libereckým kriminalistům podařilo dopadnout trojici mladíků, kteří si z léků proti kašli oblíbenou drogu připravovali.

Jeden z nich se tenkrát dokonce pokoušel strážcům zákona utéci, ale marně. Policisté pak objevili amatérsky vyrobenou laboratoř, ve které k přečinu vaření drog docházelo.

„Vše se odehrávalo v bytě jednoho z dvaadvacetiletých mladíků. Vyšetřovatelé našli amatérsky postavenou chemickou laboratoř, pomocí které mladíci vyráběli pervitin,“ řekla tenkrát tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.