Celkem osm obžalovaných se bude hájit obvinění, podle kterého měli drogu přepravovat z Balkánu do Rakouska, Švédska, Velké Británie a Severního Irska.
Soudní líčení se přitom táhnou již několik let, především pak za průtahy mohou absence svědků u jednotlivých stání.

Nedostavují se svědci
„Jedna svědkyně se omluvila kvůli angíně, ostatní předvolání se vrátila jako nedoručitelná,“ popsala situaci při loňském líčení v měsíci květnu předsedkyně libereckého krajského soudu, Olga Fričová.

„Dva svědky jsem dokonce nechala předvést policií, ta ale na můj požadavek nereagovala,“ pokračovala soudkyně.
Podle obžaloby jsou špicemi gangu dva kosovští Albánci, kteří již delší dobu žijí v Liberci, společně s jedním Čechem, Pavlem Blechou.

Obviněný nečelí obžalobě poprvé
Ten byl kromě toho odsouzen za únos a bití spoluobžalovaného kurýra. Jeden z Albánců, Redep Sejdi, nečelí obvinění spojeným s drogami, poprvé. V předchozím procesu jej však soud pro nedostatek důkazů osvobodil.

„Bulharští vyšetřovatelé se dopustili velkých procesních chyb a jejich důkazy jsme nemohli použít,“ vysvětlil tehdy soudce Karel Kostelecký.
Důkazy proti Sejdiovi a dalším obžalovaným shromažďovali před novým procesem specialisté z Národní protidrogové centrály čtyři roky. Spolupracovali s kolegy z Rakouska, Británie, Švédska, Švýcarska i Bulharska.

Shoda náhod?
Ostatní obžalovaní tvrdí, že všechny důkazy jsou jen shodou náhod. Různě vysvětlují, proč cestovali po Evropě a Turecku. „Z Istanbulu jsem si dovezl asi deset kusů lepicí pásky. Chtěl jsem ji tu výhodně zpeněžit a také hodně lepím modely,“ vypověděl při jednom z minulých soudních líčení jeden z obžalovaných.

Kosovskému Albánci Redepu Sejdiovi, jeho krajanovi Hamdi Sejdimu a Pavlu Blechovi hrozí za pašování drog do zahraničí až 15 let vězení. Kromě Sejdiho, Sejdii a Blechy státní zástupkyně viní z obchodování s drogami další čtyři muže a jednu ženu.