První rozpor přineslo páteční soudní líčení s bývalým bachařem, v nedávné době ještě libereckým zastupitelem a exposlancem za Liberecký kraj Josefem Vondruškou.

Hlavní svědek Jiří Wolf, jehož měl jako politického vězně Vondruška na přelomu 70. a 80. let týrat ve věznici v Minkovicích u Liberce, nejprve tvrdil, že jej bachař bil i obuškem. V pátek ale připustil, že možná Vondruška používal jenom pěsti a kopance.

„V té době jsem v oddíle B věznice pracoval jako vychovatel. A vychovatelé pendrek nenosili,“ prohlásil Josef Vondruška. „S Jiřím Wolfem jsem se ani osobně nesetkal. Nebyl jsem totiž jeho vychovatelem,“ zdůraznil na svou obhajobu.

Skoro všude byly tehdy odposlechy

Jak vysvětloval Vondruška před senátem Okresního soudu v Liberci, kdyby se dopouštěl násilností na vězních, zachytily by to ve věznici instalované odposlechy, později i průmyslové kamery, a jeho by i v tehdejší době stihl trest.

Bývalý vězeň Jiří Wolf před třemi lety ve své původní výpovědi uvedl, že do něj Vondruška bušil i pendrekem. Nyní si ale už nebyl tolik jistý.

„Od začátku 90. let jsem v invalidním důchodu. Ze všech žalářů, jimiž jsem za socialismu prošel, jsem si odnesl posttraumatickou poruchu. Čím urputněji lovím tehdejší zážitky v paměti, tím víc upadám do stresu a hůř se mi vybavují konkrétní fakta,“ uvedl Jiří Wolf, který, když opouštěl komunistické věznice, vážil pouhých 45 kilo.

Vysvětlil, že si už možná všechno nepamatuje tak přesně a je tedy možné, že jej Josef Vondruška mlátil jen rukama v rukavicích a kopal.

„Přivazovali nás ke katru, polévali studenou vodou, kopali. Po jednom útoku jsem byl v bezvědomí. Ale nikdy jsem se nedočkal lékařského ošetření. Psychické a fyzické problémy, jimiž dodnes trpím, jsou následky těchto krutostí,“ podotkl bývalý politický vězeň Wolf.

Jak vysvětlil, původně chtěl obžalovat všechny bachaře, kteří ho tehdy týrali. Nakonec ale obvinil jenom Josefa Vondrušku. „Kdyby zůstal jen komunálním politikem, asi bych jej nechal být. Ale zviditelnil se tím, že se dostal do poslanecké sněmovny, a to jsem si řekl, že už je moc. Proto jsem ho obvinil až tak pozdě,“ zdůraznil Jiří Wolf.

Josef Vondruška si trval na své nevině. „Jako výrazná regionální politická osobnost jsem prostě někomu překážel. Celý případ považuji za uměle vyvolanou politickou kauzu. Jejím cílem je dostat mne z politiky,“ bránil se bývalý bachař.

Soudce po vyslechnutí znaleckých posudků líčení odročil na 21. ledna. Pokud bude Vondruškovi dokázána vina, hrozí mu až 10 let vězení.