Nejprve volal ženě z Jablonecka muž, který se představil jak bezpečnostní technik banky. „Muž ženě oznámil, že z jejího účtu mají být provedeny čtyři transakce po necelých devíti tisících korunách a je tedy nutné účet zabezpečit. Žena ho ihned upozornila, že u této banky ale žádný účet ani jiný produkt nemá,“ popsala okolnosti podivného telefonátu tisková mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Neznámý muž po informaci, že u uvedené banky žena nemá vedený žádný účet, řekl, že se jí ozve policie a další zaměstnanec banky. Žena mu ještě na jeho otázku sdělila, kde má vedené účty a tím hovor skončil.

Totéž odpoledne ženě zavolal další neznámý muž, který o sobě tvrdil, že je bezpečnostní technik jiné banky. Shodou okolnosti té, u které má žena založený i jeden svůj účet. „Tento muž, který hovořil velmi špatně česky, se snažil ženě vysvětlit, že je potřeba ochránit její účet a peníze na dobu 24 hodin je převézt na rezervní účet,“ řekla tisková mluvčí policie.

Vzhledem k obtížné domluvě ji tento údajný bezpečnostní technik ještě přepojil na jeho údajného vedoucího bezpečnostního techniky, který následně ženě opět vysvětlil, co je rezervní účet a také to, že je potřebné, aby na něj z důvodu ochrany své peníze převedla. „Tímto mužem se bohužel nechala k převodu peněz přesvědčit a ze dvou svých účtů na údajný rezervní účet v několika platbách převedla celkem téměř 140 tisíc korun,“ doplnila Sochorová.

Při těchto platbách obdržela z banky upozornění na překročení denního limitu pro platby, na což údajný bezpečnostní technik reagoval tím, že jí přesvědčil o tom, aby svůj tento denní limit výrazně navýšila. „Z tohoto důvodu žena volala do banky, kde jí pracovnice upozornila na skutečnost, že se stala pravděpodobně obětí podvodu, limit jí samozřejmě nenavýšila a účet zablokovala,“ uzavřela Sochorová.

Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za jehož spáchání hrozí pachateli v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let.