„Před lety jsem hledal ojetý vůz a samozřejmě, že i přes internet. Některé nabídky byly opravdu lákavé. Až moc," svěřil se dvaačtyřicetiletý Jan z Jablonecka.

Nakonec se vydal na obhlídky klasických autobazarů. Uspěl a je spokojený.

Méně štěstí měl třiačtyřicetiletý Liberečan, který se nechal zlákat nabídkou krásné Audi na internetovém bazarovém portálu. Je „lehčí" o více než sto padesát tisíc korun.

PRÝ TO BYLI NĚMCI

Po nalezení inzerátu prodejce kontaktoval. Domluvil se s ním na způsobu platby i doručení vozidla do místa jeho trvalého bydliště, které měla zajistit spediční služba. „Podle instrukcí poukázal částku 5 600 euro na účet, který byl veden u slovenské banky. Následně mu prodejce zaslal detailní informace související s uzavřenou smlouvou včetně ID zakázky, pod kterým může sledovat pohyb vozidla," přiblížila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Fiktivní prodejci se vydávali za Němce a auta měli údajně vozit do České republiky právě z Německa. Když Liberečan nemohl transport svého vozidla na internetu dohledat, kontaktoval prodejce, ale ten ho ujišťoval, že je vše v pořádku. Komunikace probíhala pouze prostřednictvím emailů. Podvodníci se s poškozeným domlouvali velmi špatnou lámanou češtinou.

Vzhledem k tomu, že zaplacené auto dosud neviděl a inzerenti se odmlčeli, obrátil se se žádostí o pomoc na policisty. Později také prostřednictvím internetu zjistil, že má stejnou zkušenost více lidí," popsala Ivana Baláková.

Ukázalo se, že podobná trestní oznámení přijímají policisté i v jiných regionech republiky a intenzivně na nich nyní pracují. Liberečtí kriminalisté proto doporučují, aby zájemci o motorová vozidla byli při uzavírání kupních smluv přes internet obezřetnější.

Pachatelé používají k zastření své vlastní totožnosti poupravené odcizené nebo nalezené občanské průkazy.

Inzeráty, které na internetových bazarových stránkách podvodně publikují, nabízejí dobře vypadající vozy za nižší než obvyklou cenu na trhu. Vysvětlují to například tím, že se majitelé aut chtějí zbavit proto, aby si koupili nová auta na ekologické alternativní pohony. Dobře vypadající vůz na fotografii a nízká cena jsou pro mnohé potenciální zájemce velkým lákadlem. Policisté ale v této souvislosti veřejnost varují.

„Při nápadném nepoměru kvality a ceny vozidla by se lidé měli mít spíše velmi na pozoru. Obecně pak platí, že pokud kupující nevidí vozidlo a prodávajícího osobně, uzavírá rizikový obchod," doplnila policejní mluvčí.