„Pokusil se vypáčit vstupní dveře z masivu na obou křídlech. Ty se mu nepodařilo překonat. Buď byl tak nešikovný nebo jej něco či někdo vyrušil,“ uvedla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.

Pachatel se zřejmě nenechal odradit, neboť se snažil dostat do kaple i okny. „Na nich vyhnul ochranné mříže, které zčásti i vytrhl, ale stejně se do objektu nedostal,“ doplnila Knopová.

Kapli, která patří do majetku obce, a kde se odehrávají například i svatební obřady, navíc chrání bezpečnostní alarm, se kterým by měli případní zloději další práci.

„Dnes jsme ho raději překontrolovali. V kapli je totiž instalován vcelku cenný soubor obrazů Čtrnáct zastavení Krista na křížové cestě od místního rodáka Josefa Jíry, známého malíře,“ sdělil Jiří Nejedlo, starosta Malé Skály. Toho ráno kontaktoval místní obyvatel, který si stop po pachatelích všiml, když upravoval přilehlý parčík.

Podle Jiřího Nejedla jde o první případ pokusu o vloupání do kaple. „Ale například nedaleko mého domu zmizely artefakty z Božích muk, které se dodnes nenašly,“ popsal maloskalský starosta.

Škoda, kterou za sebou pachatel zanechal, není nijak závratná, policisté ji vyčíslili na čtyři tisíce korun. „Naštěstí to zřejmě nebyli nijak zkušení zloději,“ konstatoval Nejedlo. Poukázal také na kamerový systém, který obec hradila ze svého a pomáhá jí předcházet trestné činnosti. „Navíc jsme po obci umístili cedule s oznámením o kamerovém systému. Myslím si, že působí preventivně a zloději se z monitorovaných míst stahují jinam. Bohužel, i ke kapli,“ dodal Nejedlo.

Vloupání a krádeže v kostelích
Letos jde podle Policie ČR o první případ pokusu o vloupání nebo krádež v kapli či kostele na Jablonecku.
V roce 2007 policie řešila pět případů krádeží v církevních prostorách. „Ale vloupání jen jedno, a to ještě do hřbitovních prostor,“ upřesnila Ludmila Knopová.

Tři případy se navíc vážou spíše ke zlodějům kovů. Oplechování a okapy zmizely z kostela v Rychnově, na faře v ulici Pod Baštou v Jablonci a na smuteční síni lučanského hřbitova. „Na faře ve Zlaté Olešnici jsme zaznamenali pokus o odcizení dřevěných lavic,“ doplnila mluvčí jablonecké policie.
V roce 2006 byl častým cílem zlodějů kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Jablonci, zvláště pak zadní vchod do fary. Jednou zloděj ukradl z pokladničky peníze a klíče, dvakrát byl u lupu vyrušen. Tyto případy Policie ČR vyřešila.

Jediným neobjasněným případem je tak vloupání do přípravny květin v tom samém kostele, kdy zloději ukradli elektroniku za čtyřicet pět tisíc korun.
„Starožitnosti s církevní tématikou se již několik let na Jablonecku z kostelů neztratily,“ doplnila Knopová.

Nepříliš vysoký zájem o podobné artefakty potvrdila i pracovnice prodejny se starožitnostmi z Jablonce. „Když už mají lidé o něco s podobnou tématikou zájem, jedná se nejvíce o dřevěné kříže na stěnu nebo obraz od známějšího malíře,“ upřesnila.

Předměty s církevní tématikou se kradou i jinde. Například v Lučanech n. N. zmizela socha sv. Františka již před lety. „Od té doby jsme ji neviděli. Až z Rakouska nám sice poslali její fotografii k identifikaci, ale od té doby se nic neděje. Soukromý sběratel ji prý řádně zakoupil,“ uvedl Ladislav Pivrnec, starosta Lučan.