"Případ kriminalisté prověřují na základě přijatého oznámení. Ve středu byla provedena soudní pitva, která by měla osvětlit příčiny a okolnosti úmrtí novorozence,“ uvedla Vlasta Suchánková.

Jak doplnila, vzhledem k tomu, že se případ nachází ve fázi prověřování, nelze k němu zatím sdělit žádné bližší podrobnosti.

Liberečtí policisté na podobný případ nepamatují. „Na území Liberecka jsme takový případ nezaznamenali celé roky,“ dodala Vlasta Suchánková čímž je zdůrazněna vyjímečnost tohoto případu na Liberecku.

To potvrdila také liberecká psycholožka Jitka Havlová, která se s případem, že by matka nechala své dítě zemřít, za roky své praxe nesetkala.

„Pokud by za smrt dítěte mohla matka, je to napováženou,“ podotkla Jitka Havlová s tím, že těhotenství bylo s největší pravděpodobností nechtěné a mohlo se jednat i o utajovaný po­rod.

Podle ní se mohla žena potýkat s těžkými problémy a tento čin viděla jako jediné možné řešení. „Určitě se jednalo o nevyrovnanou a nestabilní ženu s asociálními rysy,“ dodala liberecká psycholožka.

V liberecké nemocnici je matkám, které nechtějí nebo se nemohou o miminka starat, k dispozici babybox. Ten zatím za bez pár dní roční existence žádná z matek nevyužila.

Ačkoliv je tento případ na Liberecku ojedinělý, je to již druhé podezřelé úmrtí kojence, které krajší kriminalisté vyšetřují.

Mrtvé novorozeně našli minulou středu v Jablonném v Podještědí. Policie ČR objevila tělíčko zakopané na dvorku rodinného domku, kde matka dítěte bydlela se svým přítelem. Majitel neměl o hrůzném čini ani tušení.

„Mohu potvrdit, že Služba kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Severočeského kraje se začala v tomto týdnu zabývat vyšetřováním okolností úmrtí novorozeného dítěte,“ uvedla minulý týden k případu mluvčí českolipské policie Ivana Baláková a dodala, že vyšetřovatel si nepřeje zveřejňovat další informace k případu.

Osmatřicetiletá žena, která má dvě odrostlejší děti, své těhotenství skrývala. „Chodila v zimní bundě, těhotenství na ní nebylo vidět,“ řekl jeden ze sousedů. Ze střípků vyprávění místních lidí se dá poskládat příběh ženy, která žila mezi dvěma muži, a trápila ji zřejmě nelehká finanční situace.

Matka podle vzpomínek lidí porodila počátkem června. Všimli si, že změnila způsob oblékání, nosila vypasované kalhoty a chlubila se, že zhubla za dva dny devět kilo.

O případu budeme nadále informovat. Podle vyjádření Vlasty Suchánkové podá policie bližší informace během čtvrtka.

Liberecký kraj má první babyboxu od loňského roku

První Babybox v Libereckém kraji vznikl v Krajské nemocnici Liberec. „Ve spolupráci s občanským sdružením Babybox pro odložené děti jsme babybox v Liberci zprovoznili v loňském roce,“ uvedl generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Pro nemocnici samotnou toto neznamená žádné výrazné finanční náklady, protože samotné pořízení Babybox platí občanské sdružení. "Nemocnice pouze hradí jeho provoz, který není nikterak finančně nákladný,“ doplnil Luděk Nečesaný.

V současné době je v České republice celkem 8 babyboxů. První z nich vznikl v roce 2005 na Hloubětínském zámečku, v sídle soukromé kliniky GynCentrum. Od té doby se babyboxy dále rozšiřují po celém území České republiky.

Jejich hlavním propagátorem a zároveň předsedou občanského sdružení, které Babyboxu ze sponzorských darů do nemocnic umísťuje je Ludvík Hess. „Jsem rád, že se také liberecká nemocnice zapojila do sítě Babyboxů. Navzdory naším odpůrcům jsem pevně přesvědčen o prospěšnosti tohoto projektu,“ poznamenal předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti.

„Myslím, že je snad každému jasné, že než aby dítě skončilo v igelitové tašce v nějaké popelnici, tak je vždy lepší, když se o něj postará odborný personál nemocnice, kde je Babybox umístěn,“ vysvětlil smysl těchto, takzvaných schránek pro odložená miminka, Ludvík Hess.