„Do policejní akce se zapojilo několik desítek policistů Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a Územního odboru Jablonec nad Nisou. Ke zvýšení bezpečnosti a z důvodu snížení případných hrozeb byla do akce nasazena také zásahová jednotka, zejména pak z důvodu zadržení jednoho z pětice podezřelých, který je vlastníkem zbrojního průkazu a držitelem střelných zbraní,“ informoval Vojtěch Robovský, mluvčí Policie ČR.

V rámci zásahu police provedla i několik domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, mimo jiné zasahovali i na Městském úřadu Tanvaldu. Tam policisté zapečetili prostory, kde se vyřizovala dopravní agenda, provoz oddělení ale zůstal funkční v běžném režimu.

Autoškola, ilustrační foto.
Komisař falšoval doklady. Řidičák tak dostalo bez zkoušek přes sedmdesát lidí

Podle neověřených informací se zátah týkal mimo jiné autoškoly, jejímž majitelem je známý jablonecký funkcionář Okresního fotbalového svazu, který byl v roce 2021 dokonce kandidátem do výkonného výboru FAČR. „Do Tanvaldu si jezdili dělat papíry snad všichni Vietnamci z celé České republiky, asi už to bylo někomu divné,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován, ale jehož totožnost redakce zná.

Říkalo se, že majitel zmíněné autoškoly má know how na výrobu řidičských průkazů pro Vietnamce, dokonce si měl zajistit i zkušebního komisaře vietnamské národnosti, který absolvoval všechny potřebné zkoušky.

Neřidiči za volantem jsou hrozbou

„O případu nic podrobného nevíme, ale je to velmi alarmující zpráva a jednání zkušebních komisařů zásadně odsuzujeme. Pokud někdo dostane neoprávněně řidičský průkaz, je nebezpečný také společensky. Na silnice se dostává člověk, který nemá vůbec řídit auto a může někoho ohrozit,“ okomentoval Jan Bajgar, mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR a současně bývalý majitel jablonecké autoškoly.

V souvislosti s případem kritizuje zejména fakt, že zkušební komisaři spadají pod městské úřady, kde nejsou pod dostatečným dohledem a tudíž jsou lehce ovlivnitelní. „V zemi je asi 500 zkušebních komisařů a již dlouho voláme po tom, aby se sjednotili do jedné organizace a spadali přímo pod ministerstvo dopravy. Pak by byli nejen nezávislí a nepodléhali tlaku, ale také by mohli být lépe kontrolovaní. Bohužel stále není politická vůle ke změně,“ podotýká Bajgar.

Na Semilsku hořel rodinný dům. Na místo vyrazilo pět hasičských jednotek.
Na Semilsku hořel rodinný dům. Na místo vyrazilo pět hasičských jednotek

Bližší informace o události nemají ani na Asociaci majitelů autoškol ČR. „Nevíme co se děje, ani nic bližšího. Ovšem podle toho, co se zatím objevilo, je to spíše o zkouškách, a to se týká především zkušebních komisařů. Autoškol by se to týkalo hlavně tehdy, pokud by například lidé nedostali předepsaných počet hodin. Není to příjemná situace, nicméně není, co víc by se k tomu dalo z naší strany říci,“ uvedl Jiří Novotný, místopředseda asociace autoškol.

Lidi, které případ vystrašil a mají obavy z toho, aby si vybrali správnou autoškolu a nenaletěli podvodníkům odkazuje na web autoskolsky-ombudsman.cz, kde najdou rady nejen v duchu, na co dát pozor, ale co také od autoškoly očekávat.

Případ z Jablonecka nesouvisí s kauzou zkušebního komisaře z Turnova, který vydával potvrzení o absolvování výcviku a zkoušek, aniž by nějaké vlastník dokumentu absolvoval. Letos na začátku roku byl již obviněn a lidé, jimž vydával neoprávněně potvrzení k vydání řidičských průkazů, je nyní musí na dopravní úřady vracet. Turnovskému komisaři hrozí až šest let vězení.

V říjnu 2020 policie obvinila z úplatkářství a zneužití pravomoci úřední osoby také čtyři lidi ve Varnsdorfu na Děčínsku. Ovlivňovali závěrečné zkoušky při získávání řidičského průkazu.