„Vandalové byli, jsou a bohužel i dále budou. Každý čin však přináší zlost na straně poškozených z bezmoci zabránit druhému v provedení něčeho podlého,“ říká mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Její slova potvrzuje i několik případů z posledních dní. Tím nejkřiklavějším je poškození památníku pochodu smrti v České Lípě. Památka za mrtvé se stala terčem neznámých pachatelů již několikrát. Naposledy utrhli čtyři plastové hvězdy, které ukradli. Původně tyto hvězdy byly kovové a pozlacené, ani výměna ale nepomohla. „Vandal způsobil škodu za téměř deset tisíc korun. Pachateli za tyto skutky hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi,“ řekl českolipský policejní mluvčí Milan Bradáč.

Ukázkovou lhostejnost předvedl dvaačtyřicetiletý muž z Českého Dubu. V úterý kolem třetí hodiny projížděl Soboticemi. „Obcí projížděl poněkud vyšší rychlostí a tak se stalo, že narazil do v kraji silnice odstaveného vozidla,“ uvedla mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Co se ale nestalo. Muž jel dál a dělal, jakoby se nic nestalo. Že naboural jiné auto, ho nezajímalo. Zastavil o několik desítek metrů dál a chtěl si jít po svém. Měl ale smůlu. Muže si všimla policejní hlídka. „Provedená dechová zkouška ukázala důvod jeho počínání. Muž byl silně pod vlivem alkoholu. Přístroj Dräger muži naměřil hodnotu 3,02 promile alkoholu v krvi,“ dodala Knopová.

V Mimoni zase byli lidé v pondělí chvíli bez vody. Nešlo o havárii. Neznámý zloděj se vyřádil na trafostanici v Mimoni. „Zloděj zde z nádrže trafa po odšroubování víčka odcizil tři sta padesát litrů oleje v hodnotě téměř třicet tisíc korun,“ řekl mluvčí Bradáč.

Kvůli tomu tak po chvíli došlo k poruše zařízení a následně k přerušení dodávky vody do Mimoně. „Svým počínáním tak chmaták naplnil skutkovou podstatu hned dvou trestných činů, a to krádeže a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za což mu před soudem hrozí trest odnětí svobody až na šest let,“ dodal Bradáč.

Klasický případ vandalství se odehrál v noci na 7. června v Jablonci nad Nisou. Neznámý člověk v ulici Komenského poškrábal lak na vozidle. „Udělal souvislou vodorovnou rýhu táhnoucí se od pravého předního blatníku přes oboje dveře až k zadnímu blatníku,“ popsala nepochopitelný čin Knopová. Zda se mstil, nebo jen bavil, musí vyšetřit policie. Majiteli ale vznikla škoda 15 tisíc korun.