Rok vězení a zákaz činnosti hrozí dvěma jabloneckým policistům, kteří nepustili lékaře k silně podchlazenému a zraněnému důchodci. Mysleli si, že je zavražděný. Jenže k žádnému násilnému činu nedošlo a muž ležící na zemi v době, kdy policisté ohledávali okolí, stále žil. Zemřel až později v sanitce.

Případ, ke kterému došlo v prosinci v Kořenově, prošetřovala policejní inspekce a její závěr je jasný. Policisté pochybili. „Podali jsme návrh na zahájení trestního stíhání pro maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti a neposkytnutí pomoci,“ sdělila mluvčí Inspekce Policie ČR Martina Lídlová.

Spis v současné době leží na Okresním státním zastupitelství v Liberci. „K žádnému obvinění zatím nedošlo. Spis studuje státní zástupce, který se zabývá trestnou činností policie,“ řekl Deníku mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

Podle Dagmar Sochorové z jablonecké policie jsou zatím oba policisté stále ve službě.

Důchodce, o kterém si mysleli, že je mrtvý, našli jablonečtí policisté 4. prosince loňského roku nedaleko chaty v Kořenově. Pátrat po něm začali už den předtím, kdy přijali oznámení, že se dotyčný pohřešuje. Do akce měl tehdy vyrazit i vrtulník, ten ale nakonec neodstartoval.V pátek brzy ráno začala kriminální policie prověřovat okolí a místa, kam pohřešovaný chodil. V deset hodin se pak rozjela velká pátrací akce za účasti horské služby.

Na základě nově získaných informací policisté zaměřili pozornost do jiného prostoru a u objektu jedné rekonstruované chaty poblíž Kořenova důchodce konečně nalezli.

Podle některých stop mylně usoudili, že je zavražděný a nepustili k němu ani lékaře. Když pak tělo obrátili, zjistili, že muž stále žije. Lékař čekal na místě půl hodiny. Záchranáři se podchlazenému důchodci se zraněním hlavy pokoušeli pomoci, nakonec ale neúspěšně.