Šestnáctiletý chlapec nadýchal 1,27 promile alkoholu. Nebyl jediným, kdo si v sobotu nedal na diskotéce na Nové Vsi pouze limonádu. Přišli na to policisté při rozsáhlé kontrole prioritně zaměřené na požívání alkoholu nezletilými.

Majitel se hájí, napijí se doma nebo venku. „Pošlou si pro alkohol také staršího kamaráda,“ potvrdil jeho slova barman Tomáš Zeman.

Částečně jejich slova potvrdila i jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová: „Následně vyšlo najevo, že téměř všichni získali alkohol od starších kamarádů nebo si jej koupili předem před vstupem do diskotéky.“

Devět slečen a chlapců putovalo rovnou z diskotéky s eskortou na policejní oddělení. Tam se v přítomnosti přivolaných rodičů zpovídali před pracovnicemi Oddělení sociálně právní ochrany dětí ze svého hříchu.

Dalších pět provinilců bylo s hodnotami nižšími než 0,24 promile alkoholu v dechu. „Ty dořeší sociální pracovnice později,“ dodala Eva Sasková, sociální pracovnice přítomná při zásahu.

„Dala jsem si dvě limči s whisky,“ přiznala sedmnáctiletá slečna s tím, že více než policistů se bojí následné reakce rodičů.

„Řekla jsem, že jdu ke kamarádce,“ dodala.

Přítomní návštěvníci z devadesátimi­nutové kontroly radost neměli. „Ksakru, proč mě tady drží, vždyť ve čtyřiceti nevypadám na parchanta,“ zlobil se muž po kontrole.

Co policisté dělají, neunesl devatenáctiletý mladík z Velkých Hamrů. Mladík se domáhal vstupu do prostoru, kam v té chvíli nesměl. „Začal policistům hrubě nadávat. Jednomu vyhrožoval i fyzickou likvidací,“ popsala mluvčí Knopová.

Ve chvíli, kdy se chystal k fyzickému útoku, policisté jej pomocí hmatů a chvatů zadrželi. „Za násilí proti úřední osobě a vyhrožování s cílem působit na jinou osobu, mu hrozí až čtyři roky vězení,“ poznamenala Knopová.

Akci na Nové Vsi nazvali policisté krycím názvem Jarní úklid. Až přímo při instruktáži před odjezdem početné kolony vozidel se zasahující policisté od nadřízených dozvěděli, kam se jede.

Razance a počet policistů návštěvníky diskotéky překvapil. „To je bezva, jen ať jezdí a kazí nám zábavu. Platíme si je přece z našich daní,“ rozčilovala se po kontrole dokladů u baru mladá žena.

Méně překvapen byl majitel diskotéky. „Na lednové schůzce všech provozovatelů podobných podniků s vedením policie nás upozorňovali na namátkové kontroly na podávání alkoholu,“ potvrdil majitel diskotéky.