Šest hodin. Tak dlouho trvala středeční policejní akce, která se zaměřila na kontrolu požívání alkoholu mládeží do osmnácti let v restauracích a hernách na území Liberce. Jak dopadla? Kupodivu výborně. Policisté, kteří se akce zúčastnili ve spolupráci s městskými strážníky, totiž neodhalili během několika hodin ani jednu opilou mladistvou osobu.

„Především se jednalo o preventivní charakter. Snažili jsme se i zmapovat situaci v oblasti podávání alkoholu mládeži v restauračních zařízeních a v návštěvnosti heren mládeží v samotném centru města," informovala mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Akce vypukla úderem šestnácté hodiny a skončila ve dvacet dva hodin. Policisté a strážníci celkem zkontrolovali na patnáct podniků, mezi kterými byly jak herny, tak i restaurační zařízení. Dohromady prověřili více jak stovku jejich návštěvníků. „Mezi nimi bylo i devět cizinců, z nichž dva neměli u sebe doklady. Zatímco oba dostali blokovou pokutu, jeden z nich skončil na služebně cizinecké policie, kde jsme ho ztotožnili," upřesnila. Pokuta byla v celkové výši jeden tisíc korun.
Dobrým zjištěním každopádně bylo, že ani v jednom podniku policisté nenašli nezletilé opilé zákazníky. Nenarazili totiž na žádného klienta, kterému by nebylo osmnáct a více let.

Vykázali skupinu squaterů

„Práci" ale měli policisté a strážníci v liberecké Ruprechtické ulici. Tam totiž během akce vyrazili na kontrolu nezajištěného objektu, squatu. V prostorách opuštěné budovy objevili hned šest nelegálně pobývajících lidí, které z uvedených prostor nekompromisně vykázali. „Mimo kontrol požívání alkoholu mládeží jsme se totiž během středeční akce zaměřili i na pátrání po odcizených věcech a také po hledaných či pohřešovaných osobách," uvedla Sochorová.

„Razie" ve městě nebyla poslední

Policisté upozorňují veřejnost, že podobná akce, která v Liberci proběhla tuto středu, nebyla první a rozhodně ani poslední. Chtějí v nich totiž pokračovat nejen o víkendech, ale i v pracovních dnech. A to během bezpečnostních akcí, ale zejména v rámci běžné služby. Kontroly vítá i primátorka Liberce, Martina Rosenbergová. „Pravidelně jednou za čas vyzveme městskou policii, aby zkontrolovala, zda provozovatelé libereckých heren dodržují pravidla, k nimž se městu zavázali. Kontroly probíhají namátkově, zpravidla pozdě večer a v noci," sdělila.

Redukce heren

Automaty jsou často problémem. Není proto divu, že se města snaží počet heren na svých územích redukovat. Jde jim zejména o jedno, aby k nim neměli přístup nezletilci. Právě z tohoto důvodu se i tyto podniky kontrolují. Provozovatelé jsou už opatrnější. Hrozí jim totiž nemalý postih.
„Jak primátorka připomněla, závažné porušení pravidel či zákona ze strany herny končí vyškrtnutím podniku ze seznamu míst, v nichž je v Liberci povoleno provozovat sázkové hry, loterie a podobně. Jen od roku 2011, kdy vedení města začalo důsledněji potírat hazard, klesl počet heren ze 154 na 94," doplnil mluvčí libereckého magistrátu Jan Král.