Kriminalisté to přitom neměli jednoduché, protože všichni dopadení pachatelé jsou recidivisté, takže už dobře věděli, jak za sebou zamést stopy. A tak přestože první případ, který má pětice kasařů na svědomí, se datuje ke květnu loňského roku, hromadné zatýkání podezřelých se konalo až letos v dubnu.

„Už od ledna jsme pracovali na konkrétních osobách. V rámci možností jsme je sledovali a pracovali s informátory. Ještě ale chyběl jasný důkaz, bez kterého by se mohlo stát, že by pachatelé zase v klidu odešli domů,“ vysvětluje komisař jabloneckého oddělení obecné kriminality Milan Nygrín, proč byla pětice zlodějů zadržená až v dubnu.

Jen od ledna, kdy už byli v hledáčku kriminalistů, se přitom kasařům povedlo vykrást desítku objektů. Celkově jich mají mít na svědomí 27, a to s celkovým lupem v hodnotě přes 1,2 milionu korun.

„Z toho máme do současné doby objasněných sedmnáct případů, při nichž si pachatelé přišli k osmi stům tisícům korun,“ konstatoval Aleš Stránský, rovněž komisař jabloneckého oddělení obecné kriminality.

A co nakonec pachatele usvědčilo? Z největší části mechanoskopie a trasologie. Ale ani tady to kriminalisté a odborníci v těchto oborech neměli jednoduché, protože zloději si sami vyráběli speciální přístroje a přípravky. S trezory se vůbec nemazlili a nezdráhali se použít hrubou sílu. „Leckdy je jednoduše vytrhali ze zdi a potom je doslova rozpárali,“ poznamenal Milan Nygrín.

Jedněmi ze stěžejních důkazů byly také dva odnešené trezory, které vyšetřovateé nalezli nedaleko míst činu a podrobili expertízám.

Ve většině případů šli pachatelé najisto. „Objekty nejprve pod různými záminkami navštívili, například s tím, že hledají práci, nebo šlo o objekty, které už znali, takže věděli, kde trezor hledat,“ popsal Milan Nygrín.

Většina pachatelů se v rámci vyšetřování ke krádežím částečně přiznala. Zajímavostí je, že dva z nich už jsou v současné době ve vězení za jinou trestnou činnost. Zbylou trojici kriminalisté vyšetřují na svobodě. Všem hrozí odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.

Největší škodu, ve výši 420 tisíc, způsobili kasaři v zemědělském areálu Mříčná na Semilsku. A co s ukradenými penězi dělali? Někteří je hned utratili v automatech.