Událost se odehrála ve čtvrtek odpoledne. „Provozovatel restaurace chtěl zatopit v kamnech na tuhá paliva, což se mu běžným způsobem nedařilo. Pro rychlejší zapálení si proto přinesl tři malé plastové kanystry s benzínem. Při lití benzínu do kamen pravděpodobně přeskočila jiskra z podpalovaných kamen, vznítily se páry benzínu a plastový kanystr začal hořet muži v ruce,“ popsala incident mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michaličková. Muž bezprostředně potom vyběhl s hořícím kanystrem v rukách na chodbu, kde jej upustil na zem. Od toho začala hořet chodbička v přízemí domu.


Na místě požáru zasahovali profesionální hasiči z Velkých Hamrů, Jablonce nad Nisou a dobrovolní hasiči ze Smržovky. Hasiči z Hamrů okamžitě po příjezdu odpojili přívod elektrické energie. Další zásah trval pětatřicet minut. Hasiči rozebrali strop a dřevěnou podlahu v prvním patře a dohasili skrytá ohniska vysokotlakým proudem.


„Příčinou vzniku požáru je jednoznačně nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm a hořlavinou. Při požáru shořela v chodbě rozvodná skříň, vyhořela elektroinstalace a oheň poškodil i vchodové dveře a strop,“ doplnila Iva Michaličková.