Velmi rozsáhlé byly nejen výslechy obžalovaných, ale mnoho času zabere i výslech čtyř desítek svědků.

Dlouhý proces

Pokud obhajoba nebude souhlasit se čtením výpovědí těch svědků, kteří k případu neříkají nic zásadního, musí soud každého svědka přesto předvolat. Tím se značně protáhne délka procesu. To pro obžalované bude znamenat oddálení rozsudku.

„Kromě toho budou soudem vyslechnuti znalci a čekají nás také poslechy nahraných odposlechů. V dubnu bude také kratší přestávka v jednání ze zdravotních důvodů," uvedla k procesu předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová.

K zátahu na zloděje došlo 16. prosince 2011 po poledni ve Vrchlabí na parkovišti Penny Marketu. Následovalo zatýkání podezřelých na dalších místech, nejen v Libereckém kraji.

Obžaloba viní především Mariana Lázo a Vojtěcha Hlouška, že mají za sebou řadu vloupání do řady objektů. Hloušek se ale brání, že v Peruci nebyl. Prý kradl Žiga s Marianem Lázo. Jenže Lázo to popírá. Pokud Hloušek tvrdí, že na místě byl Žiga, není jeho tvrzení podloženo jinými důkazy.

V tomto směru se situace při projednávání případu dosud nezměnila.

Hloušek tvrdí, že v Peruci kradl Žiga a pachové stopy prý svědčí proti Hlouškovi jenom proto, že Žigovi půjčil tepláky, boty a starší zimní černé rukavice věci, ve kterých předtím běhal.

Fenomén Žiga

Na Žigu je vydán evropský zatykač. Zmizel pravděpodobně v Anglii. Žiga je podezřelý, že spolu se „starým" Ondřejem Lázo se podílel na řadě jiných krádeží vloupáním.

Marian Lázo u soudu k Žigovi uvedl, že jeho otec zná určitě Františka Žigu: „Měli spolu nějaké věci v minulosti. Byli spolu odsouzeni a Žigova výpověď byla myslím jedním z usvědčujících důkazů proti mému otci."

Opět o úloze otce Ondřeje Lázo ve vloupáních, které právě projednává ústecký krajský soud, svědčí komplic při trestné činnosti: Jeho syn Marian Lázo, jako spolupracující obžalovaný, podal policii svědectví vůči obžalovaným, tedy i proti otci.

Filla, Peruc, zloději a desítky milionů

Významný český malíř, grafik a sochař Emil Filla žil a tvořil v zámku v Peruci v letech 1947 až 1952. Vytvořil tam například cyklus Krajina Českého středohoří. Peruc si zamiloval ve své závěti odkázal státu část svého díla pod podmínkou, že obrazy budou vystavené právě tam. To se stalo, Národní muzeum v Praze v roce 1963 v Peruci zřídilo pamětní síň malíře Emila Filly, básníka Svatopluka Čecha a také zde vystavilo část svých prehistorických sbírek. Celkem bylo na zámku v Peruci instalováno zhruba padesát děl.

Čtyři obrazy zmizely z pamětní síně Emila Filly v zámku v Peruci 18. listopadu 2011. O několik dní později se našly u Slaného jejich poškozené rámy. Podle odhadů mají díla Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946) dohromady cenu 50 až 80 milionů korun. Policisté našli obrazy ještě v prosinci 2011.