O více jak 90 tisíc korun přišla minulý týden žena z Jablonecka, která chtěla prostřednictvím internetové aplikace prodat dětskou autosedačku. Údajný zájemce požadoval poslat zboží přes kurýrní službu, na kterou jí poslal odkaz.

„Poškozená tento odkaz otevřela a napsala do něj údaje ke své platební kartě. Dále neznámému pachateli ještě poskytla své jméno, telefonní číslo a e-mail. Díky těmto údajům se následně pachatel dostal do internetového bankovnictví ženy a z jejího účtu provedl dva převody ve výši 48 200 a 43 500 korun,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.
 
Policisté z Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou, kteří v současné době šetří veškeré okolnosti celého případu, už ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za jehož spáchání hrozí pachateli v případě dopadení až dvouleté vězení.

„V souvislosti s tímto případem opakovaně důrazně upozorňujeme občany, aby nikomu nesdělovali své osobní údaje a údaje ke svým účtům i platebním kartám,“ dodala Sochorová.

Počet útoků na klienty bank se v Česku za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně. Škody jdou do stovek milionů. Police ČR se proto připojila k rozsáhlé vzdělávací kampani České bankovní asociace a dalších partnerů, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu. Více o kampani s názvem#nePINdej! najdete zde: https://www.policie.cz/clanek/nepindej.aspx