Pokud by chtěl pachatel trestného činu policistům uniknout do jiného státu, moc si nepomůže. Policisté projedou hranicí bez mrknutí oka.
Úplně novou situaci si mohli vyzkoušet semilští a jablonečtí policisté. Díky vstupu do Shengenu totiž mohou pachatele trestných činů pronásledovat na území okolních států.

Ve středu proběhlo první cvičení Policie ČR a polské policie. „Hlavním úkolem policistů dvou států bylo ověření vzájemného dorozumění a možnosti spojení,“ uvedla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie, která popsala i průběh středečního cvičení.

Popis situace
Ve středu dochází v Praze k ozbrojenému přepadení čerpací stanice. Pachatel odjíždí ve voze s polskou poznávací značkou a míří na Harrachov. Protože lze očekávat, že v okresech Jablonec nebo Semily překročí hranice, pražští policisté informují zdejší operační střediska.

Tanvaldští policisté ihned vyrážejí na kontrolu projíždějících vozidel. Protože jedno vozidlo nezastavuje a naopak před hlídkou ještě přidá, hlídka se vydá k jeho pronásledování. Zároveň dává zprávu středisku.

Pachatel však přejíždí státní hranici. „Ale policisté nezastavují a pokračují v pronásledování,“ upozornila tisková mluvčí. Mezitím panuje mezi policejními operačními středisky Jablonec a Jelenia Gora čilá konverzace. Do pronásledování se zapojuje i polská policie. Pachatel je zanedlouho zastaven na křižovatce, kterou se snažil riskantně projet. Naráží do projíždějící cisterny.

Cvičení nebylo poslední
Česká i polská policie si cvičení chválily. Prověřilo totiž komunikaci a možnosti spojení ať již vysílačkami, tak telefony, i mobilními. Cvičení nebylo rozhodně poslední.

„Při zhodnocení akce jsme se dohodli s polskou stranou, že se v podobných cvičeních bude pokračovat. Nejen na bázi policií, ale i po liniích vyšších složek,“ doplnila Knopová.

Obě policie při cvičeních zvládnutelných situací vyhledávají slabá místa, která se dají dále zdokonalovat.