Soud vyhrál. Jako projektového odborníka ho posléze zaměstnalo Krajské protikorupční pracoviště v Liberci, které navazuje na činnost sdružení Čmelák. I tam už ale skončil a sám teď čelí trestnímu oznámení za vydírání a korupci.

Miroslav Kroutil. Člen liberecké ODS, původně systémový analytik v Jabloneckých sklárnách, místostarosta Desné, vedoucí odboru a tajemník na Magistrátu města Liberec, projektový manažer. Teď ho policie bude vyšetřovat z trestného činu vydírání spojeného s žádostí o úplatek.

V listopadu 2015 dostal Miroslav Kroutil výpověď z Krajského protikorupčního pracoviště kvůli nadbytečnosti a nedostatku peněz ve sdružení, které nemělo na jeho plat. To se Kroutilovi nelíbilo a obrátil se proti svým bývalým kolegům. Po zakladateli sdružení a současném ekonomickém náměstkovi Liberce Janu Korytářovi vyžadoval, aby mu našel lidově řečeno trafiku. Zálusk měl konkrétně na místo ředitele komunitního centra Kontakt, které v současnosti vede Michael Dufek. Pokud by to nevyšlo, měl po Korytářovi požadovat vytvoření jiné pozice, ve které by mohl do důchodu přečkat.

Je to zklamání

„Je to pro nás velké zklamání, lidské i profesionální a vrhá to velmi špatný stín na úlohu pana Kroutila v kauze zneužívání dotací v rámci programu IP1. O tom, že část těchto dotací byla zneužita, je KPKP stále přesvědčeno, ovšem postup pana Kroutila se ve světle osobní zkušenosti začíná jevit spíše jako jeho snaha o získání osobního prospěchu, než o prosazení správné věci," komentuje situaci Daniela Fialová ředitelka KPKP, které na něj podalo trestní oznámení.

Obvinění je postaveno na tajných nahrávkách z inkriminovaných schůzek Kroutila a Korytáře, které má protikorupční pracoviště k dispozici a jejichž znění včera rozeslalo médiím. „Potvrzuji, že je to pravda. Nahrávky existují a jsou autentické," řekl včera Deníku Jan Korytář.

Miroslav Kroutil během dne nebral telefon a neodpovídal na zprávy. Podle Jaroslava Tauchmana, pracovníka KPKP, bylo chování Miroslava Kroutila v poslední době naprosto nepřijatelné.

„Chtěli jsme pomoci člověku, který na krajském úřadě upozornil na podezřelé jednání někdejšího vedení a pravděpodobné zneužívání dotací…Vydírání a korupci ale není možné ustupovat," zdůvodnil Jaroslav Tauchman rozhodnutí podat na nyní už bývalého kolegu trestní oznámení a případ předat policii.