Chvilka nepřítomnosti maminky mohla mít fatální následky. Její šestiletý syn totiž doma našel zapalovač, se kterým si začal hrát. Důsledkem jeho nevinné dětské hry začal hořet celý byt.

Požár nahlásili všímaví sousedé

Celou událost nahlásili na telefonní linku hasičů krátce před devátou hodinou dopolední sousedé, kteří si všimli, že z otevřených oken panelákového bytu se valí oblaka kouře a uvnitř pláče a volá o pomoc malé dítě.

Operační důstojník do jablonecké ulice Liberecká okamžitě vyslal jednotku profesionálních hasičů z Jablonce, kteří měli k dispozici dva cisternové vozy a také výsuvný automobilový žebřík.

„Naši hasiči poté, co dorazili na místo požáru, zjistili, že požár vypukl v pátém patře panelového domu v bytě jedna plus jedna. Žena, která v bytě bydlí, již byla na místě,“ popsala příjezd hasičů Iva Michalíčková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Zapalovač našel v šuplíku

Vystrašená žena pak hasičům vysvětlila, že na chvilku odešla a svého šestiletého syna nechala doma samotného. Ten si mezitím z šuplíků v kuchyni vzal různé nádobí a zapalovač na rozžehnutí plynového sporáku.

Vše si odnesl do vedlejší místnosti, kde si s věcmi začal hrát. Při svých hrátkách s otevřeným ohněm nejspíše dítě způsobilo požár v místnosti. Matka se naštěstí ještě před příjezdem červených vozů vrátila domů, kde chlapci odemkla dveře a vyvedla ho ze zakouřeného bytu rychle ven.

Chlapec se při požáru nadýchal zplodin hoření a záchranáři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje ho odvezli do nemocnice pro nezbytná vyšetření.

„Hasiči v dýchací technice požár v panelákovém bytě bez váhání během chvilky uhasili vodou z hydrantu. Funkční hydrant tak výrazně urychlil zásah hasičů, kteří tedy nemuseli tahat hadice až do pátého patra domu. Při požáru oheň poškodil vybavení celého panelákového bytu a způsobil škodu za zhruba sto tisíc korun.