Před zimou na chalupě vše uklidil, odvezl cennosti, zatáhl bezpečnostní žaluzie. Říkal si, že takhle to stačí. Nestačilo.

„Když jsme přijeli oslavit Silvestra, byly vypáčené dveře,“ říká Petr z Liberce, který má chalupu na Frýdlantsku. Nic cenného se neztratilo, zloděj se přišel jen najíst. „Nechali jsme na chalupě pár konzerv. Zloděj byl asi hladový, všechny je snědl,“ pokračuje Petr. Škoda na konzervách byla zanedbatelná, horší je to s dveřmi. „Asi budu muset zapřemýšlet o lepším zabezpečení,“ poučil se muž.

V poslední době i podle pojišťoven přibývá vykradených chalup a chat. Například podle pojišťovny ČSOB jen za prvních sedm měsíců roku zloději v zemi vykradli stejný počet chalup, jako za celý loňský rok. A jen v Libereckém kraji je to letos již přes dvě stě vykradených objektů. Na začátku září se do chalupy v Křižlicích na Jilemnicku vloupal zloděj. Odnesl si mini věž a visací zámek. Škoda je přes pět a půl tisíce korun.

I přesto, že již je letos tolik vykradených chat, nejhorší situace nastane až v posledních třech měsících roku, kdy právě majitelé zůstávají ve městech a své objekty zazimovávají. „Na konci roku je to až dvakrát víc vloupání než během letních prázdnin. Často se přitom stává, že tyto škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, kdy se po zimním spánku opět poprvé vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu,“ uvedl Jaroslav Král, specialista ČSOB na neživotní pojištění.

Kvůli velkému množství vykradených chalup by se mohlo zdát, že na každého chalupáře jednou dojde a že snad ani nemá cenu dům zabezpečovat. Je ale dobré zlodějům alespoň nedat příležitost. „Doporučujeme na chalupu občas zajet, vyházet sníh, vyšlapat cestičku. Aby nenechavci viděli, že objekt není úplně opuštěný,“ vysvětluje policejní mluvčí Ivana Baláková. Vyplatí se také schovat všechny předměty, které by se zlodějům hodily.

Když už se ale chalupář stane obětí zlodějů, je důležité volat policisty, kteří zajistí stopy. V některých případech se jim pak podaří zloděje dopadnout. Jabloneckým policistům se podařilo odhalit dva zloděje, kteří v polovině srpna vykradli tři rekreační chalupy na Mariánské hoře v Albrechticích. Policisté také dělají kontroly v chalupářských oblastech. V Novém Městě pod Smrkem se jim tak podařilo zadržet zloděje přímo v jedné chalupě. Putoval rovnou do policejní cely.