Alkohol, euforie z příchodu nového roku, petardy, rachejtle, světlice. To je kombinace, která ve finále místo oslav může přinést neštěstí. Každým rokem se jen v Libereckém kraji několik lidí zraní při odpalování pyrotechniky, například loni to bylo sedm nešťastníků. A podobně to bude i letos.

Před používáním petard a ohňostrojů varují i policejní pyrotechnici. „Hodně lidí si myslí, že název zábavná pyrotechnika znamená, že se jim nemůže nic stát. To je ale velký omyl,” řekl Karel Koubík z Pyrotechnické služby ČR.

„Je nutné si uvědomit, že používání pyrotechniky je vždy spojené s prudkou chemickou reakcí, při které dochází v relativně velmi krátkém časovém úseku k uvolnění velkého objemu energie za doprovodu akustického, optického a tepelného efektu,” doplnil.

Během loňského silvestra se od petard poranilo sedm lidí. „V šesti případech šlo o poranění ruky, v jednom o poranění obličeje. Žádné ze zranění nebylo ale devastující, nikdo nepřišel o prsty nebo jinou část těla. Svou roli hrál při úrazech určitě i alkohol,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Právě alkohol odstraňuje zábrany a řada lidí si myslí, že se jim nemůže nic stát. „Každá, byť sebemenší chybička či podcenění tohoto materiálu může mít katastrofální následky. Ta zranění jsou potom zbytečná,” dodal pyrotechnik.

S množstvím vypitého alkoholu by lidé měli být také opatrní. Rušno měli na úrazové ambulanci po celou noc. Celkem tam ošetřili pětadvacet lidí. Drtivá většina se pod vlivem alkoholu zranila po pádu.

Silvestr je bohužel spojený i s rvačkami a různými fyzickými napadeními. Kvůli tomu není poslední noc roku oblíbená u policistů. Loni policisté řešili na dvě desítky pěstních neshod. Vše se ale obešlo bez vážnějších zranění. „Vyjížděli jsme ke spoustě rvaček, několikrát lidé napadli i naše policisty,“ uvedl před rokem operační důstojník liberecké policie.

I když pyrotechnici radí, jak bezpečně zacházet s pyrotechnikou a i když lékaři varují před pitím alkoholu, statistiky budou i nyní nejspíš velmi podobné.

Pyrotechnika:

* Používat jen schválenou a nepoškozenou
* Nikdy ji neupravovat a používat ji tak, jak jsme ji zakoupili
* Seznámit se s návodem
* Vždy s ní zacházet jako s nebezpečným, výbušným materiálem
* Používat ji na bezpečném místě
* Při odpalování se vyvarovat nadměrného užívání alkoholu
* Nakupovat v obchodech k tomu určených, s českým návodem
* Nebrat pyrotechniku poškozenou