„Z provedeného vytěžení je zřejmé, že na Liberecku se mu moc líbilo,“ přiblížil Miroslav Vlach z Ústecké cizinecké policie.

V březnu muž údajně ztratil v České republice osobní doklady, ztrátu nikomu nenahlásil a svou finanční situaci řešil krádežemi v prodejnách. Nebyly to však housky co kradl, ale různé zboží, které dále prodával. „Vloupal se i do sklepních prostor v panelácích, nepohrdl ani krádežemi kol a spekulacemi na ulici,“ doplnil Miroslav Vlach. Jak dále dodal, nejlépe se orientoval v obchodním domě Kaufland, kde byl přistižen pětkrát. Celkem desetkrát jeho počínání řešili místní policisté. Vždy přihlíželi k tomu, že se jedná o občana EU. Domluvy a právní nápovědy bral Slovák na lehkou váhu.

Obě policejní složky pod tíhou argumentů a oprávněných stížností místních občanů rozhodly činy nenapravitelného mladíka řešit exemplárně a vyrozumět o jeho nekalých praktikách policejní složky sousedního státu. Cizinecká policie převzala případ ve stádiu, kdy Slovák neměl žádné osobní doklady.

Po sejmutí otisků a lustraci v policejní evidenci bylo zjištěno, že mladý Slovák nejen že kradl jako straka, ale měl na území ČR vysloven zákaz pobytu do 18. listopadu roku 2009. Tímto svým jednáním se cizinec dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnut a celý případ gradoval dokumentovanou recidivou.

„V rámci platné readmisní dohody se Slovenskem byl vyrozuměn adekvátní policejní orgán sousedního státu, který souhlasil s jeho převzetím,“ uvedl Miroslav Vlach. Eskorta dopravila spekulanta na státní hranici se Slovenskem, kde na bývalém hraničním přechodu Starý Hrozenkov čekala slovenská policejní hlídka. Policisté na místě podepsali předávací protokol a symbolicky si vyměnili policejní pouta.

Na Liberecku je v současné době s povoleným dlouhodobým pobytem přes dva tisíce Slováků