Pražský městský soud uložil v kauze zmanipulování sportovních dotací šest let nepodmíněně a peněžitý trest ve výši pět milionů korun bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi. Někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová dostala 6,5 roku nepodmíněně, zaplatit má dva milióny korun. Předseda České unie sportu Miroslav Jansta je podle soudu „čistý“. Rozsudek není pravomocný. Odsouzení Pelta a Kratochvílová se na místě proti rozsudku odvolali k Vrchnímu soudu v Praze. Podobně učinila i státní zástupkyně. 

Jestliže lidé z celé republiky rozsudek vítají, mezi fanoušky FK Jablonec vyvolala informace obrovskou vlnu emocí. Diskusní fórum FK Jablonec příspěvky doslova přetéká. Fanoušci se bojí o budoucnost klubu. „Pokud se trest potvrdí, je konec. Na nějakou dobu určitě, možná i napořád,“ shrnul za všechny uživatel s nickem Tomasso. 

„Je to katastrofa. Fotbal na té úrovni, na jakou jsme tady poslední čtvrtstoletí zvyklí, stál vždy jen na Mírovi. Navíc je i většinový majitel. Samozřejmě se to může táhnout ještě nějakou dobu, ale absence hlavního tahouna a sponzorů zároveň bude asi hodně zlá,“ doplnil fanoušek ze Smržovky. 

Jablonečan Petr Halama je fanouškem místního extraligového klubu od malička. „Jsem starší, už něco pamatuji. Třeba euforii, když jsme postoupili v roce 1974 do první ligy. Pak sešup dolů a příchod Míry Pelty do klubu na začátku 90. let. A už to zase jelo.“ 

Miroslav Pelta rozděluje a rozděloval i jeho někdejší kolegy v zastupitelstvu města Jablonec nad Nisou. „Na komunální úrovni jako zastupitel vždy jednal v zájmu města. Respektuji nezávislou sodní moc, a proto se k nepravomocnému rozsudku nevyjadřuji,“ sdělil jablonecký primátor Jiří Čeřovský. 

Souhlasně naopak na rozsudek reagovali opoziční zastupitelé. „Doufám, že toto rozhodnutí konečně pomůže narovnat pokřivené prostředí v českém sportu. Případné pravomocné odsouzení pana Pelty bohužel může mít vliv na odliv sponzorů a tím dalekosáhlý dopad na jablonecký mládežnický i prvoligový fotbal, což si jistě nikdo nepřeje. V obou případech to totiž městu může významně zvýšit provozní dotace na sportování mládeže a provoz fotbalového stadionu,“ sdělil jablonecký zastupitel Jakub Macek. 

Emoce kolem osoby Miroslava Pelty rezonují i mezi fotbalovými činovníky z krajských soutěží. Někteří považují rozsudek za spravedlivý. „Může se stát, jako to u nás bývá, že se to taky zamete pod koberec a někdo silnější ho z toho vyseká. S rozsudkem souhlasím. Těch špatných věcí, co se ve fotbale nadělalo, je hromada. V devadesátých letech to bylo doslova brutální. Jsem rád, že to takhle dopadlo. Samozřejmě těch lidí, co by si to zasloužilo, je víc. Pelta je vrchol ledovce, ale alespoň někdo je potrestán,“ popsal třeba trenér TJ Dubnice Rudolf Věchet. 

Naopak ve Skalici u České Lípy Miroslava Peltu doslova velebí. „Já jsem působil pět u mládeže v Jablonci. Proti panu Peltovi nemůžu říct křivé slovo. Vím, že ho hodně lidí nemá rádo. Ale je to opravdu nadšenec, blázen do fotbalu. Sehnal pro něj neskutečnou hromadu peněz. Díky němu má hodně klubů opravené kabiny, funguje jim dobře mládež,“ přiblížil zdejší trenér Zdeněk Baťka. 

Jasno mají i v Pěnčíně na Jablonecku. „Společnost je rozpolcená, někdo mu to přeje, někdo ne. Ale fotbalu v Jablonci hodně pomohl,“ sdělil trenér Miroslav Procházka. Prezident FC Pěnčín Jaroslav Strnad předpokládá, že se případ protáhne. „Ale mám obavu o jablonecký fotbal a jeho postavení,“ doplnil.  

Fanoušky jabloneckého klubu uklidňuje předseda Okresního fotbalového svazu Ladislav Čičmanec. „Pan Pelta zastává funkci předsedy fotbalového svazu Libereckého kraje. Pokud by došlo k potvrzení trestu nebo zákazu činnosti, musela by se konat nová valná hromada, která by volila jiného předsedu. Ale je to ještě nadlouho, odvolací řízení může trvat několik let. Kdyby mu trest potvrdili, připraví si nástupce. Aktuálního dění v FK Jablonec se to teď asi nedotkne,“ vysvětlil.