Obžalovaným hrozí za mezinárodní převážení drog deset až patnáct let za mřížemi. Z obžalovaných se dostavili všichni kromě Hamdiho Sejdiho. Toho kvůli nepřítomnosti u hlavního líčení předsedkyně senátu Olga Fričová vyloučila k samostatnému projednávání a rozhodnutí.

Pětici obžalovaných nyní hrozí až patnáctileté vězení za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů a za zločinné spolčení. Dalším dvěma až deset let.

V čele organizovaného gangu má podle obžaloby stát devětapadesátiletý kosovský Albánec Redep Sejdija. První zásilku drog měla část obžalovaných převézt na konci srpna roku 2000.

Na odpočívadle za Vídní tehdy převzali dávku heroinu a její část ukryli v palivové nádrži u automobilu. Zbytek drogy dočasně schovali v úschovní schránce na letišti v Linci. S dávkou v nádrži pak dojeli do Anglie, kde došlo k předávce.

Na založení gangu se podílel Blecha

V září roku 2000 zorganizovali obžalovaní podle spisu další cestu se zásilkou drog, a to na stejné trase. Posádka automobilu ale byla tentokrát zadržena v anglickém Doweru a kurýr Miroslav Pelzer byl později v Anglii odsouzen k nepodmíněnému dvanáctiletému trestu.

Sejdija mezitím podle obžaloby hodlal získat zpět alespoň drogy z letištní schránky. Než se ale jeho společníci dostali do Rakouska, stihli schránku otevřít pracovníci tamního ministerstva vnitra.

Vše mělo probíhat organizovaně a ve spolupráci s dalšími balkánskými organizacemi. Podle obžaloby se měl na založení zločinného spolčení podílet také Pavel Blecha.

Ten však u středečního hlavního líčení tvrdil, že za vším stojí další obžalovaný, Martin Šlapák. „Šlapák mě kontaktoval v roce 2000 s tím, že je ve špatné finanční situaci a chtěl po mě, abych mu sehnal nějaké lidi na převážení drog,“ uvedl ve své výpovědi obžalovaný Blecha.

Podle něj stojí za vším Martin Šlapák se svým bratrem. „On tady jen lže a kryje svého bratra. Není možné, že by o tom jeho bratr nic nevěděl,“ dodal Blecha. Proti tomu se ale Šlapák ohradil.

„Můj bratr mi v té době dělal řidiče, ale o ničem nevěděl,“ popsal Martin Šlapák s tím, že je nyní jeho bratr v Norsku a nejsou spolu v kontaktu.

Na to konto vyslovila státní zástupkyně názor, že by bylo dobré, kdyby i on podal svou výpověď. Redep Sejdija, který měl být hlavou gangu, stanul před libereckým krajským soudem už před osmi lety. Operace s drogami mu ale tehdy soud neprokázal.

Senát liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem si stanovil na projednávání této kauze čtyři dny.