Zadrženému muži hrozí až deset let vězení, byla na něj uvalena vazba.

Policie mladíka viní z toho, že od poloviny loňského roku na různých místech Jablonecka a Liberecka prodal nebo daroval minimálně 220 gramů pervitinu za 220.000 korun. Podle Světlé se drogu pokoušel také sám vyrábět. "Při provedené domovní prohlídce byly na místě kriminalisty zajištěny předměty sloužící k nelegální výrobě pervitinu," upřesnila policejní mluvčí Jana Světlá.

Podle policie jde o narkomana, který je na pervitinu několik let závislý. V minulosti již byl také za prodej drog podmíněně odsouzen. "Byl však amnestován, tudíž není v současné době považován za recidivistu," upozornila Světlá.

Speciální krajský tým, který by měl účinněji bojovat s prodejci i výrobci drog, vytváří liberecká policie od března. Tým by měl čítat 16 lidí. Policie ho vytváří proto, že případů v Libereckém kraji spojených s výrobou a distribucí drog každoročně přibývá zhruba o čtvrtinu. Loni jich bylo 158. Liberecký kraj patří podle ředitele národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha dlouhodobě mezi regiony více zatížené drogovou kriminalitou. Je místem, odkud z Polska do Česka organizovaně proudí léky s pseudoefedrinem, jejichž volný prodej je v tuzemsku zakázaný. Z nich zde pak pachatelé vyrábějí pervitin a poté prodávají v Česku nebo převážejí do Německa.