Marihuanu prodávali po Jablonci už od roku 2007, a to ve velkém, někdy i deset kilogramů za měsíc. Nelegální distribucí si vydělali odhadem po milionu korun. Jenže klec spadla a na krku teď mají hrozbu desetiletého vězení.

Řeč je o třech mladících z Jablonce, které policisté ve středu obvinili z výroby a šíření omamných a psychotropních látek. Zarážející je mimo jiné věk pachatelů. Jeden z nich ještě studuje na střední škole.

Při prohlídce našli přes osm set tisíc

„Jde o mladé muže ve věku od devatenácti do dvaceti let. Při domovní prohlídce jsme u nich zajistili v součtu osm set dvacet tři tisíce korun získaných z prodeje marihuany a také půl kila drogy, kterou jsme odeslali ke zkoumání,“ konstatoval vrchní komisař Jiří Hokeš.

Největší sumu, přes sedm set tisíc korun, zajistili kriminalisté u nejmladšího z pachatelů, který ještě studuje. Peníze si prý šetřil na auto.

Podle vedoucího územního odboru Policie ČR Miroslava Frydrycha je zajištěná suma peněz výjimečně vysoká, protože prodejci většinou drogu sami užívají a vydělané peníze utrácejí. I tito dealeři marihuanu sami kouřili, jenže až na jednoho, který získané peníze utratil, se jim dařilo na obchodu s drogou slušně vydělávat.

Marihuanu dodával překupník

Žádný z mladíků marihuanu nepěstoval, všem ji pravidelně dodával překupník. Obvinění muži dostali zásilku, drogu si sami upravili, a pak ji prodávali po sáčcích. „Měli na to věci dovezené z Holandska – drtičku, váhy a sáčky,“ poznamenal Jiří Hokeš.

Celkový finanční obnos, na který si tři dealeři přišli, je předmětem dalšího vyšetřování. Odhadem to byl zhruba milion korun na jednoho. Podle výpovědí obviněných se každému z nich podařilo prodat v průměru kilogram drogy týdně. Jeden z dealerů ale policistům řekl, že dokázal prodat i deset kilogramů za měsíc.

Podle vrchního komisaře Jiřího Hokeše se v současné době cena marihuany na trhu pohybuje kolem devadesáti tisíc korun za kilogram. „Pro dealera to znamená výdělek pětadvacet až čtyřicet korun za gram,“ podotkl Hokeš.

Mladí dealeři měli většinu své klientely přímo v Jablonci. Drogu obvykle distribuovali po předchozí telefonické domluvě. Mezi nejobvyklejšími místy předávky byl například heliport u nemocnice nebo parkoviště na Střelnici.Drogu prodávali také nezletilým

V souvislosti s obviněním tří mladíků je předmětem dalšího vyšetřování především to, kdo mladíkům marihuanu dodával.

„Kromě toho je v šetření také distribuce drogy nezletilým, protože vyšlo najevo, že věk uživatelů byl od šestnácti let výše,“ řekl vrchní komisař.

V současné době ještě probíhají výslechy některých svědků. Spis pak půjde na stůl státnímu zástupci. Jablonečtí kriminalisté podají návrh na vzetí obviněných do vazby.

Další úspěch kriminalistů

Podle Miroslava Frydrycha, který vede územní odbor Policie ČR v Jablonci, je zadržení a obvinění tří mladých dealerů po únorovém odhalení vietnamské pěstírny marihuany v Kokoníně dalším velkým úspěchem jabloneckých kriminalistů. Tentokrát se pachatele podařilo odhalit při běžné činnosti policie.

„Je vidět, že drogová aktivita tu je, ale podle našich poznatků se scéna na Jablonecku nijak výrazně nevymyká běžnému průměru, který panuje v České republice,“ míní Miroslav Frydrych.

Na drogovém trhu v okrese je nejžádanější právě marihuana a pervitin, méně častý je pak heroin a kokain.