Hlučný aktivista: Jako v kriminále, vykřikoval Bok
Vůbec poprvé přijel na soud, o němž je bytostně přesvědčen, že je zmanipulovaný. Aktivista John Bok se choval nepřehlédnutelně i v Hradci, kam dorazil podpořit Lukáše Nečesaného.Během líčení kroutil hlavou, nahlas se smál. Před soudní síní divoce gestikuloval a prudce vyjadřoval své názory. Například i na bezpečnostní opatření u vchodu do budovy, kde každý musí projít bezpečnostním rámem. „Je to jako v kriminále. Hradec byl vždycky bolševické město," vykřikoval.

Znovu byl odsouzen. „Je vinen," řekl v pátek 1. dubna minutu po půl druhé odpoledne soudce Jiří Vacek na adresu Lukáše Nečesaného, mladíka obžalovaného z pokusu o vraždu.

U hradeckého krajského soudu tak zažila další vrchol kauza, která vstoupila do historie. Nečesaný podle soudu
v únoru 2013 napadl kadeřnici v Hořicích a sebral jí deset tisíc korun, za což měl strávit ve vězení třináct let.

V době, kdy už byl za mřížemi, dotáhl jeho otec Luděk svou snahu až k Nejvyššímu soudu a ten zrušil původní rozsudek.

Proto se v Hradci konal nový proces, jenž skončil včera Nečesaný byl znovu odsouzen, v novém líčení mu přitížila především slova zbité ženy, která ho označila za pachatele. „Její výpověď je věrohodná," řekl soudce Jiří Vacek. Právě on už v minulosti poslal Nečesaného do vězení dvakrát. „I motiv je jasný. Byly jím peníze. Obžalovaný dlužil, kam se podíval," napadl soudce tvrzení zámožné rodiny, že mladík dostával mnohatisícové kapesné.

Když soudce komentoval své rozhodnutí, Luděk Nečesaný, otec odsouzeného, se hlasitě smál a tleskal.

Vacek se ho zeptal: „Tady je něco k smíchu?" Nečesaný senior se prudce zvedl a vykřikl: „Je to celé fraška." Pak společně s dalšími příznivci syna, kterých bylo v plné síni tak jedna třetina, odešel.

O pár minut později hřímal: „Jde o osobní mstu soudce a státní zástupkyně."

Respektovaný advokát Oldřich Chudoba, který hájil Nečesaného juniora společně s dalším známým právníkem Petrem Dítětem, pak doplnil: „Soud se vůbec nevypořádal se skutečnostmi, které jsou uvedené v rozhodnutí Nejvyššího soudu a nerespektuje toto rozhodnutí."

V závěrečné řeči tvrdil, že soud vybíral důkazy selektivně, dával sílu jen argumentům pro vinu jeho klienta.

S tím soudce nesouhlasil, vedle výpovědi napadené ženy argumentoval například svědectvím spoluvězně, jemuž se měl Nečesaný přiznat. „Sám od sebe napsal dopis," upozornil Vacek.

Na místě se také našly pachové stopy, i když Nečesaný tvrdil, že do útrob kadeřnictví vůbec nevstoupil.

Kauza každopádně nekončí, Nečesaný se totiž ihned proti rozsudku odvolal.

Nepřiznám se k tomu, co jsem neudělal

Po boku měl - s výjimkou, kdy seděl mezi svými obhájci v soudní síni - neustále svoji manželku. Lukáš Nečesaný prožil další těžký životní den, hradecký krajský soud ho znovu potrestal za pokus o vraždu kadeřnice. Ten se udál v únoru 2013 v Hořicích.

Po procesu nechtěl mluvit. „Promiňte, nebudu se už vyjadřovat," řekl pod schody před největší síní v budově soudu.
Během pátku promluvil dvakrát. O čem hovořil?

Poprvé doplnil závěrečné řeči svých obhájců Oldřicha Chudoby a Petra Dítěte. Mluvil potichu, občas přibrzdil. „Budu mluvit jen velmi krátce na závěr. Ztotožňuji se se svými advokáty. Od začátku vypovídám stejně, stojím si za svým, že jsem nic neudělal, a nehodlám na tom nic měnit. Lituji paní Brandtovou a přeji si jediné, aby se našel skutečný pachatel, který se směje tomu, jak se trápí moje rodina, manželka a někdy v budoucnu i moje dcera. Nikdy se nepřiznám k tomu, co jsem neudělal," pronesl.

Podruhé se vyjádřil, to už bylo po vynesení rozsudku, kdy se řešilo, zda poputuje rovnou do vazby. „Nikdy jsme neplánoval někam utíkat. I když budu nakonec odsouzený, tak nastoupím trest. Nemám důvod utíkat, mám rodinu, čeká mě maturita. Pane předsedo, aspoň tu maturitu, ať si můžu udělat."
2.4.2016