Čtyři brutálně ubité mrtvolky koček a dalších jedenáct, o kterých se neví zhola nic. Pravděpodobně ale skončily stejně jako nalezené. „Na základě šetření a výsledků znaleckých posudků kriminalisté zjistili, že čtyři nalezené mrtvé kočky v místě bydliště obviněného uhynuly na následky týrání,“ potvrdila v době odhalení případu, tedy v únoru 2020, mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Když na samém začátku prosince odsoudil Okresní soud Jablonec nad Nisou Martina Králíka k patnáctiměsíčnímu nepodmíněnému trestu a desetiletému zákazu chovu jakýchkoli zvířat, zvedla se po celé republice velká vlna nevole. Aktivisté sepsali petici proti údajně měkkému trestu pro jabloneckého mladíka, ta je volně dostupná na webu petice.com. Dosud ji podepsalo více než tři a půl tisíce lidí. Podpořila ji i Dagmar Kubištová, předsedkyně Ligy na ochranu zvířat ČR: „Osobně si myslím, že petice nepomůže, ale zkusit to musíme. Jsme v šoku, protože jsme věřili, že se konečně vyšle tyranům zvířat signál, že toto se v naší společnosti nebude tolerovat. Obzvlášť, když se jednalo o velmi brutální, mučivé zabíjení koček, které umíraly velmi bolestivou smrtí.“

Kočka. Ilustrační foto
Brutálně týral a zabíjel kočky. Muže potrestal soud vězením

Petici podepisují lidé z celé republiky, většina ji i komentuje. „Není možné, aby soudy dávaly takovýmto způsobem signál všem psychopatům, že týrání a zabíjení zvířat takto zrůdným způsobem se v České republice nijak netrestá. Podmínka není trestem,“ shrnul za petičníky Bohdan Grygařík z Velkého Meziříčí. 

V loňském roce přitom došlo ke zpřísnění zákona, který se týká trestů za týrání zvířat. „Ale k čemu jsou nám takové zákony, když obžalovaní dále odcházejí od soudů maximálně s podmíněnými tresty, ze kterých si absolutně nic nedělají? Kdy už konečně začnou brát soudy tyto trestné činy opravdu s plnou vážností a tím pádem vynášet i přísnější rozsudky?“ ptá se Helena Haasová z Jablonce nad Nisou.  

Policisté složitým vyšetřováním od února do května 2020 zjistili, že mladý muž z Jablonce měl po celé republice, hlavně pomocí sociálních sítí, kontaktovat lidi, kteří nabízeli kočky k adopci. 

Ilustrační foto.
Muž měl týrat kočky k smrti. Zvířata si pořizoval z útulků i od lidí z celé ČR

„Pán mne ohledně poskytnutí domova koťatům kontaktoval přes soukromou zprávu. Žádné kotě jsme mu nedali, protože jeho nabídka na domov koťatům se nám nepozdávala,“ přiblížila třeba Hana Foldynová z Prahy, která věc nahlásila na policii. Mladý muž se nezdráhal přes sociální sítě kontaktovat i útulky. „Do Šance zvířatům také psal, naštěstí jeho chování bylo tak divné, že jsme ho odmítli,“ popsala vedoucí libereckého spolku Šance zvířatům Františka Zverková. Muž přesto kočky získával a poté je měl brutálně týrat a zabíjet. V některých komentářích se obhajoval tím, že trpí schizofrenií. 

Za brutální zabití a týrání koček ho poslal Okresní soud v Jablonci již v květnu tohoto roku na šestnáct měsíců za mříže. Králík se proti rozhod-nutí soudu odvolal. Případ pak posoudil Krajský soud Ústí nad Labem pobočka Liberec. Ten případ vrátil Okresnímu soudu v Jablonci nad Nisou. Druhý rozsudek zní 15 měsíců podmínečně na tři roky, deset let zákazu chovu zvířat a nařízení ambulantní léčby.