Při první akci hlídky policie objevily v Jablonci nad Nisou cizince, který se prokazoval pouze kopií přední stránky pasu. „Jednalo se o Ukrajince, který zde pobýval od ledna letošního roku a vlastní pas měl schovaný na jiném pokoji,“ informoval Miroslav Vlach, tiskový mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Ústí nad Labem.

Ukrajinec rok nesmí do České republiky

Cizinečtí policisté nakonec zjistili, že v tomto pasu není žádné pobytové vízum. Za přítomnosti tlumočníka proto s mužem zahájili správní řízení. „Vzhledem k tomu, že při řešení problému spolupracoval s policií, obdržel dotyčný rozhodnutí se správním vyhoštěním pouze na dobu jednoho roku,“ dodal Miroslav Vlach.

V odpoledních hodinách pak jiná skupina policistů Inspektorátu cizinecké policie Liberec společně s celníky a pracovníky Živnostenského úřadu Liberec vyrazila do příhraničí na kontrolu několika barů, heren a prodejen s tabákovými výrobky, které vlastní cizinci. Během krátké doby zkontrolovali v Hrádku nad Nisou celkem jedenáct provozoven a devatenáct státních příslušníků Vietnamu.

„Závady v osobních dokladech tentokrát cizinečtí policisté nezjistili, ale jako tradičně bodovaly cigarety,“ popsal za cizineckou policii Miroslav Vlach.

Za cigarety bez kolků padaly pokuty

Na místě nalezli celníci téměř tři desítky zahraničních cigaret bez kolků, za které udělili cizincům pokuty.

„Cizinečtí policisté u Vietnamců také prověřovali pravost a platnost osobních dokladů a pracovník Živnostenského úřadu prověřil jejich doklady k podnikání na území České republiky,“ dodal Vlach s tím, že několik cizinců bude mít co vysvětlovat po předvolání na živnostenský úřad.