Patnáctiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na tři roky. Takový rozsudek si vyslechl u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Suchánek, expolicista inspektorátu drog, zbraní a střeliva libereckého okresního ředitelství.

Jiří Suchánek jako policejní dohled podle obžaloby účastníkům zkoušek pomáhal s vyplňováním zkušebních testů a u jedněch zkoušek dokonce ani nepožadoval praktickou část, tedy střelbu na střelnici.

„Byl jsem jedním ze žadatelů o zbrojní průkaz. Střelbu jsem absolvoval, ale zřejmě mi opravili testy, jak jsem se později dozvěděl. Dopředu jsem o tom neměl ani zdání,“ svěřil se Deníku jeden z účastníků zkoušek, kde měli oba obžalovaní pomáhat. Nepřál si uvést své jméno, redakce jej však zná.

Pomoc u zkoušek byla také hlavním důvodem k trestu, jaký nakonec předseda senátu, Richard Skýba vynesl. Jiří Suchánek pak měl mimo jiné nahlížet do přísně střežené policejní databáze, čímž podle obžaloby neoprávněně zjišťoval osobní údaje.

Vzhledem k tomu, že však nikomu nezpůsobil žádnou újmu a ženám, o kterých údaje zjišťoval, to nevadilo, přehodnotil soudce záležitost na přestupek a zabývat se jí bude liberecký magistrát.

Kromě toho se pak trestného činu porušování pravomocí veřejného činitele měl dopustit tím, že předával jednomu z obchodníků se zbraněmi osobní údaje o pozůstalých, kteří v dědictví po zemřelých získali zbraně. Tohoto bodu obžaloby jej však soud zprostil zcela.
Již na začátku hlavního líčení obžalovaný bývalý policista svého činu litoval.

„Chtěl jsem jen pomoct známému, který mě prosil, abych na žadatele u zkoušek dohlédl. Dnes už vím, že pro dobrotu na žebrotu a lituji všeho,“ vypovídal Suchánek. Podle něj mu celá kauza zničila život. Jak doplnil, střelbu zkoušeným odpustil, protože věděl, že spoustu let zacházejí se zbraní.

Navíc jak upřesnil, on prováděl nad prováděním testů pouze dohled. Podle Jiřího Suchánka úřední doklad z protokolu o zkouškách udělal až zkušební komisař.

„Do policejní databáze jsem se jen podíval na dvě známé, které jsem dlouho neviděl,“ uvádí k dalšímu bodu obžaloby. Co se týče předávání osobních údajů obchodníku se zbraněmi, to prý bylo na vlastní žádost pozůstalých, kteří si nevěděli rady, co se zděděnými zbraněmi. Sami ho žádali o pomoc.

„Sami mě žádali, abych kontakt na ně předal onomu obchodníkovi. Navíc ten obchodník byl preferován lidmi z oddělení již v době, kdy jsem na inspektorát nastoupil,“ uvádí na svou obhajobu Jiří Suchánek.