„Přišli si sem pro přenosný trezor s penězi, který ale k jejich nemilému překvapení vůbec nebylo snadné odnést, protože váží kolem tří set kilogramů. Navíc jim nepřály další okolnosti a povětrnostní podmínky. Směnárna byla totiž zabezpečená alarmem, který po narušení objektu vyslal varovnou zprávu majiteli. Směnárník na ni okamžitě reagoval a vyjel na místo svým vozem,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

U směnárny stál mercedes  pachatelů a celý objekt byl ve tmě.  Majitel směnárny čekal chvilku ve svém autě na to, co se bude dál dít, protože nedokázal odhadnout,  jak by pro něj mohla přímá konfrontace se zloději dopadnout.

Zdroj: Youtube

Zanedlouho odtud vyběhl muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě, naskočil do vozidla s německou poznávací značkou a začal ujíždět. Majitel jel za ním a mezi tím vytočil tísňovou linku Policie ČR 158. Potom, co podezřelý udělal malou okružní jízdu po městě, vrátil se zpět na místo činu, a to nejspíš proto, aby do auta naložil své komplice.

U místní hasičské zbrojnice ale nezvládl projetí zatáčky a naboural do sněhového mantinelu, ve kterém nadobro uvízl. Vyskočil proto z auta a dál  pokračoval po svých. Nohy se mu ale při běhu bořily do vysokých závějí, a to ho brzy vyčerpalo. „Přivolaní policisté ho zadrželi zhruba půl kilometru od jeho havarovaného vozidla. Když se s majitelem vrátili na místo činu, zjistili, že zloději nechali příliš těžký trezor i s jeho celým  obsahem stát venku asi metr od směnárny ve sněhu. Byla v něm v přepočtu hotovost  v hodnotě 1 077 506 korun,“ informovala mluvčí.

Vyšetřování případu ukázalo, že jde o 32letého Gruzínce, který se v České republice zdržuje na základě krátkodobého víza. Jeho spolupachatelé jsou stejné státní příslušnosti. Vyšetřovatel ho dnes obvinil ze zločinu krádeže ve stádiu pokusu se škodou  1 077 506 korun a také z přečinu poškození cizí věci, za což mu  hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

V dopoledních hodinách také proběhl jeho výslech, po kterém podal vyšetřovatel státnímu zástupci podnět k jeho vazebnímu stíhání. „Důvodem je naše obava z toho, že by se na svobodě vyhýbal trestnímu stíhání a nebo v trestné činnosti pokračoval,“ doplnila Baláková.