Dvoje poničené dveře a odcizení dvou vzácných barokních sošek. To je účet neznámého pachatele, který řádil v kostele Svatého Archanděla Michaela na Smržovce.

Když ve středu večer dozněly v kostele Svatého Archanděla Michaela poslední tóny koncertu dětského sboru Smržováček, z něhož putovalo dobrovolné vstupné na opravy téhož kostela, kostelem již vibrovaly zvěsti o vloupání.

„Pachatel vylámal v noci z úterý na středu ve dveřích kostela otvor, kterým se poté do objektu dostal. Vypáčil i další dveře vedoucí na jižní dvůr, kde již nic neodcizil,“ přiblížila Dagmar Sochorová, pracovník prevence jablonecké policie.

Ze sakristie zmizely dvě dřevěné sošky. „Jednalo se o dvě vrcholně barokní řezby andělů – adorantů. Původně byly sošky na nějakém barokním oltáři nad svatostánkem, kterému se andělé jakoby klaněli,“ popsal Michal Podzimek, smržovský farář.

Policie předběžně vypočítala škodu na více než čtvrt milionu korun, farář si netroufá cenu sošek odhadnout. „Finančně je jejich cena těžko vyčíslitelná, protože komerční cena je dána aktuální poptávkou na trhu se starožitnostmi, která se stále mění,“ vysvětlil Michal Podzimek. Zcela v šoku jsou lidé z občanského sdružení Michael, které se stará o opravy kostela. „Jsem rozzlobená, je to nehoráznost,“ prohlásila Věra Koulová ze sdružení.

Chladného nenechala zpráva o krádeži v kostele ani smržovského starostu Marka Hotovce. „Schází prevence, ale i represe vůči pachatelům trestných činů i přestupků, kteří si dovolují stále více. Začíná to krádežemi okapů, končí tímhle barbarským činem,“ myslí si starosta.

Tyto fotografie jsou zřejmě jediným obrázkem obou soch. Stejný snímek dostala i Policie ČR.

Sošky restauroval farář vlastními prostředky

Smržovka/ Sám Michal Podzimek, smržovský farář a asistent děkana, má k soškám osobní vztah. Sošky získal ze soukromé sbírky dnes již zemřelého kněze P. Jindřicha Gajzlera z Jablonného v Podještědí. „Byly nezrestaurované v havarijním stavu, protože je také dostal od nějakého svého starého kolegy kněze, který je zachránil před zkázou z nějakého barokního kostela v mostecké pánevní oblasti, který byl za komunistů zbourán. Možná, že sochy byly posledními artefakty z tohoto neznámého kostela,“ vypráví Michal Podzimek.


Sám se pak vrhl na záchranu inkriminovaných sošek. „Přibližně před deseti lety jsem je nechal vlastním nákladem zrestaurovat u profesionálního restaurátora a pak jsem je věnoval smržovskému kostelu pro novou úpravu kaple,“ doplnil farář, který si myslí, že sošky byly ukradeny jistě na zakázku.

Celý případ lze odsoudit i z psychologického hlediska. „Krádež, kdy se někdo prokope do kostela krumpáčem přes dubové barokní dveře, aby tam kradl historickou památku této země, je barbarství,“ doplnil farář.Podobné činy by smržovský starosta Marek Hotovec trestal zcela jednoznačně. „Mělo by se nemilosrdně šetřit. A klidně znovu zavést i fyzické tresty, pak by si to zloději rozmysleli,“ míní Hotovec.

Krádež sošek není jedinou, která v poslední době postihla kostel svatého Archanděla Michaela na Smržovce. V polovině listopadu zaútočili na kostel sběrači kovů. Podle policie tehdy vznikla škoda ve výši padesáti tisíc korun. „Až to vypadá, že se na náš kostel někdo zaměřil,“ povzdechla si Věra Koulová z občanského sdružení Michael, které pořádá na opravy kostela i veřejné sbírky.

Nyní je případ odcizení vzácných sošek v rukou Policie ČR. Pokud se podaří pachatele vypátrat, bude obviněn z trestného činu krádeže. „Za to mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ doplnila Dagmar Sochorová, pracovník prevence jablonecké policie. „Zloděj se tady může dozvědět krátkou historii toho, co ukradl. Touto cestou mu přeji spravedlivý trest,“ doplnil farář Michal Podzimek.
Fotografie ukradených sošek přinese jablonecký Deník v sobotním vydání.