"V 0:15 hod došlo v železniční stanici Raspenava k loupežnému přepadení výpravčí. Maskovaný pachatel ji přepadl, když zhasínala venkovní osvětlení, donutil ji, aby mu vydala své peníze, při tom ji poranil nožem v obličeji a bodnul do zad," popisuje událost Jindřich Berounský, předseda základní organizace Svazu odborářů služeb a dopravy při Generálním ředitelství Českých drah.

Policie České republiky popisuje přepadení tak, že v kritickou dobu se lupič domáhal vstupu do dopravní kanceláře a jakmile mu pracovnice otevřela, zatlačil ji do místnosti, začal ji ohrožovat nožem a přitom po ní požadoval klíče od pokladny. "Vzhledem k tomu, že tyto klíče neměla, nabídla mu v obavě o život své vlastní peníze, se kterými se nakonec lupič spokojil. Pachatel se choval velmi agresivně a přepadenou zaměstnankyni úmyslně lehce nožem poranil. Poté, co dostal peníze, z místa činu odešel. Policisté nyní po něm intenzivně pátrají. V případě dopadení mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody," upřesnila Ivana Baláková, krajská mluvčí policie.

Lenka Markovičová, tisková mluvčí záchranné služby, pak dodává: "Žena byla napadena neznámým útočníkem maskovaným kuklou. Bodl ji do hrudníku, naštěstí šlo jen o povrchové zranění, kdy nebyla zasažena plíce. S dalšími drobnými poraněními obličeje převezla posádka RZS mladou ženu k ošetření na chirurgii frýdlantské nemocnice." Jak doplnila, pokud by zranění byla závažnějšího charakteru, výpravčí by převezli na traumacentrum liberecké nemocnice.

Jindřich Berounský však již má za odborový svaz jasno. "Svaz odborářů služeb a dopravy bude vzhledem k situaci, kdy v poslední době dochází i k častým případům napadání vlakových čet, požadovat řešení postavení zaměstnanců v dopravě, na jejichž činnosti závisí bezpečnost dopravy. Máme za to, že je třeba v tomto ohledu vyvolat zákonodárnou iniciativu," uvádí Berounský.

Jak dodal, přepadení výpravčí je o to nebezpečnější, že na trati, zajištěné pouze lidským činitelem, může dojít podobným skutkem, ale i stresem s ním spojeným a z obav z něj, k selhání a ohrožení bezpečnosti železničního provozu. V minulosti měli pracovníci drah i statut veřejného činitele, na základě čehož se i zvyšovala trestní sazba v případě dopadení pachatele. Svaz odborářů služeb a dopravy se rozhodl nabídnout postižené výpravčí právní pomoc. Mimo to informoval, že výpravčí lékaři po ošetření propustili domů.

Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drah, uvádí, že podobných případů neevidují mnoho. V minulém roce k žádnému takovému nedošlo. Potvrzuje však slova Jindřicha Berounského o napadání vlakových čet.

"V loňském roce jsme zaznamenali nejčastěji napadení průvodčích ve vlacích např. při kontrole jízdenek ze strany opilých cestujících nebo cestujících bez jízdenky," popsal Šťáhlavský.

A jak chrání České dráhy bezpečí svých zaměstnanců? "V oblasti bezpečnosti přistupujeme k mnoha různým opatřením podle místních podmínek a možností. Především omezujeme možnost podobných situací, respektive důvody k jejich vzniku. Ve stále větším počtu stanic neobsluhují výpravčí, kteří se zabývají dopravní službou a vycházejí kvůli tomu na nástupiště před budovu, pokladnu a nemají u sebe pokladní hotovost," vysvětluje tiskový mluvčí.

Kromě toho na mnoha tratích dráhy zavádějí systémy dálkového ovládání a stanice nejsou obsazeny personálem, respektive výpravčími, kteří vycházejí na nástupiště. Při odbavení cestujících upřednostňují dráhy bezhotovostní platby, které u některých typů slev ještě více zvýhodňují.

"Upřednostňujeme také jízdenky pro více cest, tak aby personál nemusel manipulovat v takovém množství a tak často s penězi (zpáteční jízdenky, časové, skupinové a podobně). Pokladny hlavně v místech s vyšším obratem jsou zajišťovány kamerovými systémy a dalšími moderními bezpečnostními prvky. Spolupracujeme s policí, ve vybraných lokalitách působí bezpečnostní služby," uzavírá Petr Šťáhlavský.