Krajský soud v Liberci se ve středu začal zabývat případem šestatřicetiletého Michala Nigriniho, jehož obžaloba viní z mnohamilionových podvodů. Loni údajně z několika lidí vylákal až deset milionů korun pod záminkou rozjezdu fiktivního podnikání.

Nigrini se v únoru sám udal na policii. Soud bude pokračovat 9. září, v případu je potřeba vyslechnout mnoho svědků.

Dluhová past

Nigrini se podle svých slov šel na policii doznat, protože se dostal do dluhové pasti, ze které už neviděl cestu ven. „Lituji toho, že to došlo až tak daleko. Byla to moje hloupost. Popírám ovšem, že jsem se z těch peněz nějak obohatil nebo si za ně něco kupoval. Už z předchozích let jsem měl bankovní půjčky, byly na mě uvaleny také nějaké exekuce,“ řekl u soudu obžalovaný Nigrini.

Aby umořil své předchozí dluhy, snažil se prý Nigrini na začátku loňského roku získat peníze od svých známých. Pod záminkou podnikání ve stavebnictví nebo v oboru krátkodobých půjček s vysokým úrokem se mu podařilo získat statisícové částky v hotovosti. Většinou je však prý použil jen na zaplacení předcházejících dluhů.

Peníze se mu několik měsíců dařilo splácet, čímž si získával důvěru svých známých, kteří mu tak poskytovali další finance. „Často to bylo tak, že jsem peníze vozil i několikrát denně. Někdy jsem dostal 30 000 korun a za několik hodin jsem vracel o deset tisíc víc,“ podotkl.

Peníze se mu dařilo získávat zejména od lidí, kteří provozovali zastavárnu nebo se pohybovali, stejně jako obžalovaný, ve stavebnictví.

Peníze chtěl vrátit

Dluhová smyčka se však utáhla letos v lednu, kdy prý Nigrinimu došly půjčené peníze, a neměl tak už z čeho vracet a ztrácel důvěru.

„Na splácení jsem myslel denně. Měl jsem také strach, aby vůči mně nebylo postupováno nějak radikálně, měl jsem strach i o rodinu. Proto jsem se šel sám udat,“ dodal Nigrini, který však rezolutně popřel tvrzení, že peníze získával s úmyslem je nevrátit.

Soudce tohoto případu chtěl včera původně vyslechnout první svědky, Nigrini však vypovídal déle, než se původně čekalo. Jednání proto muselo být odročeno na 9. a 10. září.