K napadení došlo v červnu na panelovém sídlišti v České Lípě. Tykva šel s oběma poškozenými do bytu své bývalé přítelkyně, aby si odsud odnesl poslední věci, namísto toho však silně posilněn alkoholem zaútočil na milence kuchyňským nožem.

U soudu sice Tykva odmítl vypovídat, v přípravném řízení se ale k činu doznal a vyšetřovatelům vylíčil, jak se vše seběhlo. Několikaletý vztah s bývalou přítelkyní skončil rozchodem poté, co se pár začal slovně a posléze i fyzicky napadat. V době útoku byl již Tykva od své bývalé milenky téměř odstěhovaný, v jejím bytě mu zůstala jen hrstka věcí.

S oběma si domluvil návštěvu, aby si své věci odvezl, hned po vstupu do bytu však ženě přiložil k hlavě nůž a vyhrožoval jí. Její přítel jí chtěl pomoct, což odnesl bodnutím do hrudníku a poté ještě do zad, když už ležel na zemi. Žena se snažila přítele bránit a Tykva ji při potyčce bodnul také, a to do břicha. I přes těžké zranění se žena vyplazila před dům a její sousedé přivolali záchrannou službu.

Podle předsedkyně senátu Olgy Fričové z důkazů vyplynulo, že Tykvův čin byl záměrný. „Po rozchodu ženu pronásledoval telefonáty a SMS zprávami, což vyvrcholilo 18. června, kdy ženě volal zhruba padesátkrát a ještě jí poslal dvacet SMS zpráv. V některých psal, že ji miluje, v dalších jí vyhrožoval zabitím,“ konstatovala soudkyně. Toho dne ráno si navíc Tykva pořídil kuchyňský nůž, který den poté použil při napadení. „Důkazy navíc svědčí o tom, že nešlo o čin v afektu, o žádný výbuch emocí, ale o plánovaný útok,“ uvedla dále předsedkyně senátu.

Tykvovi hrozilo 12 až 15 let vězení, soud mu nakonec s přihlédnutím k jeho dosavadní bezúhonnosti a řádnému životu vyměřil trest na spodní hranici trestní sazby. Soud také akceptoval fakt, že jak v přípravném řízení, tak při procesu projevil Tykva nad svým činem lítost. Libor Tykva se proti rozsudku na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.