Tresty od podmínky až po devět let vězení dnes vynesl Krajský soud v Liberci nad skupinou mladíků z Libereckého kraje, kteří ve velkém prodávali marihuanu. Drogu šířili i mezi nezletilé. Nejdelší trest soud vyměřil třicetiletému Janu Celbovi. Někteří z devítičlenné skupiny dealerů se přiznali a pomohli tím usvědčit své komplice. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce i většina obžalovaných si nechali lhůtu na možné odvolání. Jeden se odvolal na místě.

Přesné množství koupené nebo prodané drogy se nepodařilo zjistit, podle soudu ale šlo o kila. Stěžejním důkazem byly výpovědi několika obžalovaných. Další vinu odmítali, nebo před soudem vůbec nevypovídali. Pachatele usvědčovaly i výpovědi svědků a věci nalezené při domovních prohlídkách.

Kromě konopí šlo například o tisíce sáčků nebo mlýnky a váhy na marihuanu. Někteří z dealerů doma měli vysoké částky v hotovosti, u dalšího se našla například fotografie marihuany v mobilním telefonu. Soud měl k dispozici také záznamy telefonních hovorů nebo textových zpráv, jejichž pomocí se obchody domlouvaly.

Státní zástupce Martin Tvrdík žádal nejvyšší tresty 11 let vězení pro recidivisty Celbu a Jana Tauchmanna. Tauchmannovi soud nakonec uložil osm let vězení. Stejně jako Celba, který s konopím obchodoval v době, kdy byl v podmínce, by si měl trest odpykat v nejpřísnější věznici se zvýšenou ostrahou. „Obžalovaní se nepřiznali a popřeli vinu prokazovanou jinými osobami,” řekl při zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Petr Neumann.

Šesti lety ve věznici s ostrahou soud potrestal Stanislava Mikeše. Michal Skirčak a Jakub Urbánek dostali pět let, Milan Šmucr čtyři roky. Stanislava Jabálka a Petra Peštu soud potrestal dvěma lety ve vězení. Tomáš Vokatý byl potrestán třemi lety vězení s pětiletým podmíněným odkladem. Podmíněné tresty žalobce žádal i pro Peštu a Jabálka. „Nejsme toho názoru, že by měly být podmíněně odloženy,” dodal Neumann. V případě části obžalovaných mohl soud uložit tresty od osmi do 12 let.

Někteří z mladíků měli roli překupníků, další marihuanu prodávali přímo uživatelům. Odkud droga byla, se přesně neví. U soudu ale zaznělo, že pro ni někteří z obžalovaných jezdili do obce Osečná k člověku vietnamské národnosti.

Jeden z pachatelů měl doma přes 700.000 korun v hotovosti. Podle Tvrdíka je získal prodejem drogy a suma měla být celá zabavena. Podle rozhodnutí soudu se mu ale má část vrátit.

„Proti tomu jsem podal stížnost, protože s tím nesouhlasím,” uvedl žalobce. „Více nespokojení budou obžalovaní než státní zástupce,” řekl k uloženým trestům. Po případných odvoláních by kauza zamířila před pražský vrchní soud.