Úterní hlavní líčení u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem předsedkyně senátu Eva Drahotová odročila kvůli nepřítomnosti jednoho z obžalovaných. „Bez jeho přítomnosti nejde případ projednávat,“ odůvodnila odročení předsedkyně senátu.

Dostavil se pouze čtyřiadvacetiletý Milan Bílý, který chtěl ukázat, že chce spolupracovat. Podle obžaloby se měl společně se svým spolupachatelem, devětadvacetiletým Václavem Sýkorou, 14. ledna letošního roku okolo 4. hodiny ráno obohatit tím, že směnili napodobeninu za pravou bankovku.

Hlavní líčení je odročeno

„Mladíci našli na zemi bankovku s označením 100 OPRO a, i když tušili, že není pravá, napadlo je, že nápis vypadá jako 100 EURO. Rozhodli se, že ji zkusí směnit a získat za ni tuzemské peníze,“ uvádí obžaloba.

Zavítali tedy do jedné z jabloneckých heren, kde ji starší z obviněných směnil se svým kamarádem, který v herně pracuje. Oba obžalovaní, kteří byli již dříve souzeni za různé trestné činy, si tak mezi sebe rozdělili dva tisíce korun.

Poškozený si nepravosti bankovky všiml až pozdě. Původně složená bankovka vypadala ve špatném světle v herně jako pravá, byl vidět pouze nápis 100. Po zjištění, že jde jen o napodobeninu, zavolal poškozený na policii.

Z odborného vyjádření Zkušebny platidel Odboru ochrany platidel České národní banky vyplývá, že se jedná o padělek se stupněm nebezpečnosti čtyři, tedy méně zdařilý. Kromě 100 OPRO stál totiž na bankovce ještě nápis SUVENIR.

Soud řeší podobné případy často

„Takové případy řeší liberecký krajský soud poměrně často, přibližně jednou za čtvrt roku. Mladí lidé si neuvědomují, jaký trest je může postihnout,“ varovala před necelým rokem předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Tenkrát rozhodovala v případu, kdy si tři ani ne dvacetiletí mladíci vytiskli na počítači dva kusy dvousetkorunových bankovek s úmyslem zaplatit s nimi marihuanu.

Mladíkům taktéž hrozilo až desetileté odnětí svobody. Vzhledem k polehčujícím okolnostem, jakými bylo v tomto případě přiznání, předchozí bezúhonnost obviněných a to, že všichni do jednoho svých činů litovali, i sám státní zástupce navrhl trest daleko nižší, než je spodní hranice u trestného činu padělání peněz.

Ta začíná na pěti letech, zatímco státní zástupce navrhoval podmíněný trest v délce kolem jednoho a půl roku pro všechny, se zkušební dobou na dva roky. K podobnému trestu se přikláněli i obhájci.

Mladíci odešli s podmínkami

A přesně takový verdikt pak předsedkyně senátu nad třemi mladými výrostky vynesla. „Chci vás však upozornit, že v případě jakéhokoliv dalšího trestného činu, nebo i jen pouhého přestupku, vám budu muset zkušební dobu zrušit a půjdete na jeden a půl roku do vězení,“ zdůraznila obviněným po vynesením rozsudku vážnost situace Eva Drahotová.

Po necelém roce stanuli před stejným soudem jiní mladí muži a i jim hrozí až deset let vězení. Tentokrát se však jedná o již dříve trestně stíhané.