Čtyřem z pěti obžalovaných, kteří vloni 7. srpna napadli hosty baru Pivní pomoc a tři z nich vážně zranili, hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest za pokus o vraždu. Třem z nich podle obžaloby rovněž přitíží, že útok spáchali na dvou a více osobách. Poslední z petice obžalovaných se bude zpovídat z výtržnictví a může za mřížemi strávit 5 až 12 let.

Čtveřici útočníků zastupuje známá pražská advokátka Klára Samková. Ta ještě den před zahájením hlavního líčení tvrdila, že chce, aby jednání probíhalo za účasti veřejnosti.  Jak zdůvodnila, zákonem daná tzv. ochrana mladistvých v mediálně proprané kauze ztratila smysl.  Nyní je vše jinak.

„V soudní síni je šest ozbrojenců, kteří na mé mladistvé klienty míří z půl metru brokovnicemi,"  popsala Klára Samková s tím, že uvedená bezpečnostní opatření ji donutila změnit názor. „Nehodlám z toho udělat frašku jako na divokém západě. Jsem absolutně pohoršená a znechucená," prohlásila Klára Samková.

Podle soudkyně Evy Drahotové se ale nejedná o žádná mimořádná opatření. „Pokud soudím na krajském soudu v prvním stupni, tak se tu projednávají nejtěžší zločiny. Bezpečnostní opatření v takovém rozsahu rozhodně nebyla poprvé a ani naposledy," zdůraznila soudkyně Eva Drahotová.

„Vzhledem k přítomnosti mladistvých jsem ze zákona nemohla povolit veřejné líčení," doplnila soudkyně. Do soudní síně tak mohli z veřejnosti vstoupit jen tzv. důvěrníci. Ty si obžalovaní vybrali z řad svých příbuzných. Z Nového Boru jich dorazily zhruba dvě desítky.

Podle sdělení soudkyně vypovídal pouze jeden z obžalovaných, ostatní odmítli. U soudu tak zazněly pouze jejich výpovědi z přípravného řízení.

Eva Drahotová jednání nařídila také na čtvrtek a pátek. Během nich přijde řada na svědky a soudní znalce.  „Svědků je řádově do dvaceti," uvedl krajský státní zástupce Kadlček. Ten průběh líčení nechtěl víc komentovat.

Jak soudkyně Drahotová uvedla, hlavním důkazním materiálem mají být videozáznamy z kamer.  „Měly by se probírat velmi detailně," nastínila soudkyně.

Ta chce, aby další líčení proběhlo do Vánoc nebo počátkem příštího roku. Důvodem je to, že mezi obžalovanými jsou vazebně stíhaní. „Nebudeme to prodlužovat," dodala Eva Drahotová.

Na začátku mačetového útoku byl konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy, nato ji mladíci měli začít vulgárně urážet.  Hosté se servírky zastali a mladíky vyvedli. Krátce poté vtrhla do baru pětice Romů s mačetami a obušky. Po jejich několikaminutovém řádění zůstali na zemi ležet tři zranění muži.