Zlodějíčci a lupiči, ale také třeba bezdomovci a feťáci se přes zimu uchylují do míst a objektů, o kterých vědí, že je nikdo nehlídá. Většinou se jedná o oblasti, kde lidé mají své chatky, zahrady a chalupy. Ty totiž majitelé většinou v průběhu mrazivých zimních dnů nehlídají, ale ani nenavštěvují.

Během uplynulého víkendu se na telefonní linku policistů obrátilo hned několik lidí, kterým v jejich chatkách řádil člověk, který tam neměl vůbec co dělat. Jedním z oznamovatelů byl také muž, který vlastní zahradní chatku v kolonii pod libereckým nákupním centrem Globus.

„Muž svoje rekreační obydlí naposledy kontroloval v pátek devatenáctého února a všechno bylo v pořádku. Když se však vrátil tuto neděli, zjistil, že jedno z oken je rozbité, a také jsou poškozené bezpečnostní mříže,“ uvedla tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Když hlídka policistů na místo přijela, muž jim ještě řekl, že mu z rekreační chatky zmizelo několik drobných předmětů a také pár kusů spotřební elektroniky. Zloděj ho tak připravil o šest a půl tisíce korun.

Z chalupy vzal věci za třicet tisíc korun

Další případ vloupání do chaty řešili policisté v obci Svijany. Na majitele, který obydlí naposledy kontroloval koncem února, při pondělní návštěvě čekalo nemilé překvapení.

Podle tiskové mluvčí Vlasty Suchánkové se mu neznámý poberta vloupal do kůlny, kde vzal různé druhy elektronářadí.

Nevynechal však samozřejmě ani chatu samotnou, ve které se mu zalíbila elektronika, a také všelijaké kusy nádobí spolu s alkoholem. V tomto případě drzoun majitele na majetku připravil o částku bezmála třiceti tisíc korun. Neposledním člověkem, kterému po víkendu zůstaly oči pro pláč, je muž z Hodkovic nad Mohelkou.

Ten v sobotu policistům oznámil, že se mu do jeho chaloupky také někdo vloupal. Zloděj zřejmě poškodil zámek a uvnitř si vybral jízdní kolo, které majitele stálo deset tisíc korun.

Vylomil dveře, ale nic neukradl

I frýdlantští policisté se musejí zabývat případem vloupání do zahradní chatky. V pátek se na ně totiž obrátil muž, kterému někdo vypáčil vstupní dveře do zahradního stavení.

Zloději se však zřejmě uvnitř nic nezalíbilo, a tak naštěstí všechno zůstalo na svém místě. I tak ale oprava poškozených dveří bude stát nejméně tisíc korun.
„Všemi případy se zabývají naši policisté z příslušných obvodních oddělení. Skutky jsou kvalifikovány jako přečiny, krádeže a pokud se pachatele podaří dopadnout, mohou strávit až dva roky za mřížemi,“ uzavřela tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.